Wygaszanie części procesów w radomskim zakładzie TOHO ma rozpocząć się już w drugiej połowie roku 2024, a ostatecznie zakład przestanie w pełni funkcjonować w III kwartale 2025 roku.
Czytaj więcej: Upadek dużej firmy. Ponad 400 osób straci pracę
Według Echo Dnia, pracownicy otrzymają rekompensaty finansowe z programem wsparcia w celu poszukiwania nowej pracy.
Według portalu, decyzja "spowodowana jest narastającą od kilku lat niesprzyjającą sytuacją makroekonomiczną, w szczególności wzrostem cen energii i surowców oraz wynikającym z niego spadkiem zamówień w połączeniu ze wzrostem kosztów operacyjnych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pracownicy są w szoku. Mówią o fatalnej atmosferze
Wczoraj podczas zebrania otrzymaliśmy informację. Wszystko tak na prawdę było tajemnicą do ostatniej chwili. Nikt nic nam nie mówił o jakichkolwiek redukcjach, a co dopiero o tak strasznej wiadomości. Byliśmy w szoku. Niby proponowali jakąś pomoc, ale po takiej decyzji już chyba nikt nie ma zaufania - mówi o2.pl jedna ze zwolnionych pracownic.
Kolejny pracownik dodaje, że liczba zamówień spadała co najmniej od zeszłego roku. Wraz ze spadkiem, pogarszała się atmosfera w pracy. - Coraz częściej spotykaliśmy się z absurdalnymi wymaganiami liderek zmian. Czepiały się nawet o wyjście na przerwę na papierosa, czy wzięcie nagłego dnia wolnego - opisuje pracownik.
W TOHO były osoby, które pracowały niemal od początku. Szczególnie dla nich jest to bardzo trudna wiadomość. - Nie wiem, co teraz zrobię. Jest mi bardzo przykro - dodaje inny pracownik.
Zakład TOHO w Radomiu. Czym się zajmuje?
Jak informuje Echo Dnia, TOHO Poland jest jedynym zakładem z grupy TOHO w Europie specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości części do łożysk kulkowych: metalowego kosza, metalowej blaszki oraz kosza plastikowego mających zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Produkuje też części metalowe dla przemysłu motoryzacyjnego.
Czytaj więcej: Pracował 62 lata bez dnia zwolnienia. Oto jego emerytura
W Radomiu działa od 2002 roku, od niedawna przy ulicy Samorządowej w Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest w 100 proc. własnością japońskiej firmy TOHO Industrial i zarazem jedną z pięciu firm w Grupie TOHO.
Części z Radomia najpierw były wysyłane do Kielc, a potem do Wielkiej Brytanii, Brazylii, Czech, a nawet Hiszpanii. Wszystkie zlecenia obsługiwane dotychczas przez zakład w Radomiu przejmą inne placówki grupy.
Mateusz Kaluga, dziennikarz o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.