Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Kolejny międzynarodowy skandal? Niemcy dostarczają do Rosji specjalny płyn

Niemieckie służby celne zezwalają na dostawy do Rosji specjalistycznego płynu chłodzącego do maszyn do obróbki metali, którego dostarczanie jest zabronione przez sankcje UE - informuje portal "The Insider". Dostawą ma się zajmować spółka z Hongkongu, która jest zarejestrowana na obywateli Ukrainy.

Kolejny międzynarodowy skandal? Niemcy dostarczają do Rosji specjalny płyn
Niemcy do Rosji mają dostarczać specjalistyczny płyn. (Getty Images, 2021 © Sergey Alimov)

Jak ustalił portal, dostawy zawierające specjalne smary przemysłowe do Rosji są zabronione przez Unię Europejską. Z danych wynika, że od początku 2024 z niemieckiego miasta Lubeka do Rosji wysłano ponad 60 ton specjalnych smarów.

Dostawcą była firma VIP Resource Limited z adresem w Hongkongu. Jednocześnie to właśnie niemieckie miasto Lubeka jest wskazane jako miejsce wysyłki. Odbiorcą była jekaterynburska firma Amertend LLC , która aktywnie zajmuje się sprzedażą detaliczną środków smarnych do obrabiarek na terenie Rosji - informuje "The Insider".

Właścicielem VIP Resource Limited jest Maxim Krivoruchenko, firma ma być zarejestrowana w Zaporożu na Ukrainie. Dziennikarze donoszą, że może być jedynie "słupem". W dokumentach z Hongkongu widnieje jako obywatel Ukrainy. Jego prawdziwe nazwisko ma brzmieć Seyedmokhammadkhassan Seyedaliakbar Abtagiabarhui.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mogę mieć pretensje". Świątek podsumowała swój występ na igrzyskach
Dziennikarze "The Insider" zapytali o zdanie ekspertów. Ten specjalistyczny płyn jest używany w kompleksie wojskowo-przemysłowym. - Bez chłodziwa maszyna się zatrzyma. A jeśli napełnisz ją niewłaściwym płynem, przestanie działać na zawsze - informuje theins.ru.

To kolejny skandal z udziałem niemieckich firm. W kwietniu tamtejszy kanał telewizyjny ARD ujawnił, że niemieckie firmy pomagają Rosjanom w odbudowie okupowanego ukraińskiego miasta Mariupol. Chodzi szczególnie o firmy Knauf i WKB Systems. Głównymi dowodami były zdjęcia oraz filmy z samego Mariupola i roczne sprawozdania przedsiębiorstw. Założyciel firmy, Nikolaus Knauf, przez ponad dwie dekady był konsulem honorowym w Rosji. Głównym akcjonariuszem tej drugiej spółki jest rosyjski oligarcha Wiktor Budarin, który w momencie publikacji materiału śledczego nie podlegał sankcjom.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić