pogoda
Warszawa
Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski | 
aktualizacja 

Komisarz UE o młodych Ukraińcach. "Te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek"

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" komisarz ds. pracy UE, Nicolas Schmit, odniósł się na temat sytuacji na rynku pracy w UE, szczególnie w kontekście Ukrainy i Mołdawii. Schmit podkreśla, że Unia Europejska nie może sobie pozwolić na drenaż tych krajów z młodych pracowników, ponieważ jest to szkodliwe dla ich gospodarek.

Komisarz UE o młodych Ukraińcach. "Te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek"
Komisarz ds. pracy UE, luksemburski polityk Nicolas Schmit skomentował w rozmowie z "DGP" aktualną sytuację na rynku pracy. (Unsplash, Wikicommons, Alex Kotliarskyi, Annika Haas)

Nicolas Schmit w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zwraca uwagę na wyzwania związane z rynkiem pracy w UE, takie jak brak rąk do pracy i niedobór wykwalifikowanych pracowników, również w Polsce. Wskazuje, że konieczne jest zainwestowanie w rozwój umiejętności pracowników oraz zachęcanie kobiet i młodych osób do wejścia na rynek pracy.

Komisarz w wywiadzie opowiada m.in. o działaniach podjętych przez UE w odpowiedzi na pandemię, takie jak uruchomienie instrumentu SURE, mającego na celu ratowanie miejsc pracy i stabilizację rynku pracy, a także zaznacza potrzebę większej niezależności energetycznej UE i możliwości, jakie daje to w sektorze energii odnawialnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Ofensywa jest prowadzona". Gen. Polko o aktywności Rosji w Europie
NA ŻYWO

Jednym z tematów rozmowy była kwestia równowagi w relacjach między krajami UE, a Ukrainą i Mołdawią. Schmit podkreśla konieczność inwestowania w rozwój umiejętności i stabilność rynku pracy w UE, m.in. poprzez kontrolowanie drenażu młodych pracowników z tych krajów, ponieważ - jak uważa - jest to szkodliwe dla gospodarek państw unijnych.

Nie jest dla nas opcją, żebyśmy stracili z ukraińskiej czy mołdawskiej gospodarki połowę pracowników, żeby uzupełnić luki w UE - musimy utrzymać balans, a te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek. - zaznacza Schmit w rozmowie z "DGP".

Schmit widzi szansę zarówno dla Unii Europejskiej jak i Ukrainy po włączeniu jej do klubu. Zaznacza również, że trzeba być świadomym wyzwań przed przystąpieniem nowych państw:

Co do samego rozszerzenia to na pewno da ono ogromy impuls rozwoju dla całej Europy. Tak jest na przykład w przypadku odbudowy Ukrainy, co oznacza realne stworzenie tysięcy miejsc pracy zarówno tam, jak i w państwach UE. Musimy być świadomi wyzwań - tak jak w rolnictwie - związanych z przystąpieniem nowych państw - powiedział w wywiadzie dla "DGP" unijny komisarz ds. pracy Nicolas Schmit.
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 27.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Mikroplastik mamy we krwi. Najwięcej jest go u osób po udarze
Lotnisko w Norwich musiało zamknąć pas startowy. Wszystko przez awaryjne lądowanie
Przeżyła atak rekina. Na pomoc ruszyli nieznajomi
Oto co pasażer bmw pokazał w kierunku policji. Szybko się doigrał
Rekordowa aukcja listu z Titanica. Mówią, że był proroczy
Odprowadzasz deszczówkę? Musisz uważać. Kary nawet do 10 tys. zł
Weronika nie daje znaku życia od czterech dni. Trwają poszukiwania nastolatki
Lista najgroźniejszych bakterii szpitalnych. Jak się przed nimi chronić?
Nie żyje Bogdan Gumulak. Strażak przegrał walkę z nowotworem
Poleciał do Madrytu z dziewczyną i całą drużyną rugby. 21-letni Brytyjczyk zaginął
Kontrowersyjny gość w klubie golfowym Trumpa. Chce wybielaczem leczyć raka i Covid
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić