Nicolas Schmit w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zwraca uwagę na wyzwania związane z rynkiem pracy w UE, takie jak brak rąk do pracy i niedobór wykwalifikowanych pracowników, również w Polsce. Wskazuje, że konieczne jest zainwestowanie w rozwój umiejętności pracowników oraz zachęcanie kobiet i młodych osób do wejścia na rynek pracy.
Komisarz w wywiadzie opowiada m.in. o działaniach podjętych przez UE w odpowiedzi na pandemię, takie jak uruchomienie instrumentu SURE, mającego na celu ratowanie miejsc pracy i stabilizację rynku pracy, a także zaznacza potrzebę większej niezależności energetycznej UE i możliwości, jakie daje to w sektorze energii odnawialnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z tematów rozmowy była kwestia równowagi w relacjach między krajami UE, a Ukrainą i Mołdawią. Schmit podkreśla konieczność inwestowania w rozwój umiejętności i stabilność rynku pracy w UE, m.in. poprzez kontrolowanie drenażu młodych pracowników z tych krajów, ponieważ - jak uważa - jest to szkodliwe dla gospodarek państw unijnych.
Nie jest dla nas opcją, żebyśmy stracili z ukraińskiej czy mołdawskiej gospodarki połowę pracowników, żeby uzupełnić luki w UE - musimy utrzymać balans, a te osoby muszą budować siłę własnych gospodarek. - zaznacza Schmit w rozmowie z "DGP".
Czytaj też: Zwycięstwo Sokołowskiej w "Tańcu z gwiazdami" budzi kontrowersje. Widzowie nie wytrzymali
Schmit widzi szansę zarówno dla Unii Europejskiej jak i Ukrainy po włączeniu jej do klubu. Zaznacza również, że trzeba być świadomym wyzwań przed przystąpieniem nowych państw:
Co do samego rozszerzenia to na pewno da ono ogromy impuls rozwoju dla całej Europy. Tak jest na przykład w przypadku odbudowy Ukrainy, co oznacza realne stworzenie tysięcy miejsc pracy zarówno tam, jak i w państwach UE. Musimy być świadomi wyzwań - tak jak w rolnictwie - związanych z przystąpieniem nowych państw - powiedział w wywiadzie dla "DGP" unijny komisarz ds. pracy Nicolas Schmit.
Sprawdź również: Rowerzysta chciał wzywać policję. "Mam świadka, zapłacisz za to"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.