O zachowku pisze serwis prawo.gazetaprawna.pl. Zauważono, że prawo do zachowku przysługuje tylko najbliższym członkom rodziny zmarłego, o czym mówi Kodeks cywilny. Chodzi o te osoby, które odziedziczyłyby spadek, gdyby jego podział odbywał się zgodnie z dziedziczeniem ustawowym.
Zachowek przysługuje na ogół małżonkowi spadkodawcy i zstępnym spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki). Rodzice spadkodawcy mogą się ubiegać o zachowek, jeśli zmarły nie pozostawił po sobie zstępnych - podkreśla wspomniany portal.
Zauważono także, iż zachowek muszą wypłacić te osoby, które rzeczywiście odziedziczyły majątek po zmarłym. Odpowiedzialność za wypłatę ma charakter proporcjonalny względem udziałów w spadku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto mieć na uwadze również to, że zstępni, małżonek lub rodzice mogą zabiegać o zachowek w wysokości połowy wartości majątku, który zostałby przez nich odziedziczony zgodnie z ustawą.
Jeżeli chodzi zaś o małoletnich lub trwale niezdolnych do pracy, to oni mogą żądać zachowku o wartości dwóch trzecich, przysługującego im z ustawy udziału spadkowego.
Co trzeba zrobić, by dostać zachowek?
Jak dostać zachowek? Przede wszystkim należy skontaktować się z osobą, która rzeczywiście odziedziczyła spadek. Można to uczynić choćby w formie pisemnego wezwania do zapłaty.
Co wtedy, gdy takie wezwanie okaże się nieskuteczne? W takiej sytuacji można wkroczyć na drogę sądową - konieczny będzie zapewne pozew o zapłatę zachowku.