Ze względu na wysoką inflację i drożejące paliwa, rząd wprowadził przed kilkoma miesiącami tarczę antyinflacyjną. Jedną z zaproponowanych ulg jest obniżona stawka VAT na paliwa. Do końca 2022 roku kierowcy płacą tylko 8 proc. VAT, zaś już od 1 stycznia wzrośnie ona z powrotem do 23 proc. Czy w tej sytuacji podwyżka zostanie przerzucona na kierowców? Gdyby tak się stało, płacilibyśmy aż o złotówkę więcej na stacjach.
Koniec z niskim VAT na paliwa. Gdzie tanio zatankować?
Eksperci mają swoje zdanie na temat cen paliw Polsce. Ich zdaniem, ze względu na obniżki na światowych rynkach, stawki mogłyby być niższe. Zwłaszcza że ostatnie tygodnie to też umocnienie się polskiej złotówki. Jednak właściciele stacji utrzymują marże na wysokim poziomie i najprawdopodobniej od 1 stycznia 2023 roku obniżą je, aby nie wywołać efektu szokowego wśród kierowców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: "Ciężko to zniósł". Kaczyński w szpitalu
Czy w tej sytuacji Polacy mogą się spodziewać promocji na stacjach paliw niczym latem? Wyższy VAT sprawi, że trudno będzie o rabaty. Są jednak sposoby, by przy dystrybutorach płacić nieco mniej. Jednym z nich jest np. posiadanie Karty Dużej Rodziny. Rodzice, którzy wychowują co najmniej trójkę dzieci, mogą liczyć na różnego rodzaju promocje.
Chociażby sieć Circle K oferuje 8 groszy rabatu na litr paliwa podstawowego (benzyna 95, olej napędowy miles diesel i gazu LPG SupraGas), 15 groszy za litr paliwa premium (benzyna miles PLUS 95; benzyna miles PLUS 98; olej napędowy miles PLUS diesel; miles PLUS diesel arktyczny). Na stacjach Circle K Express rabaty wynoszą odpowiednio 5 i 10 gr.
Z kolei Lotos posiadaczom Karty Dużej Rodziny oferuje zniżkę 8 groszy za litr paliwa (olej napędowy, LPG, Pb 95) albo 10 groszy w przypadku paliw premium (LOTOS Dynamic Pb 98 i LOTOS Dynamic Diesel).
Na Orlenie promocja na paliwa jest skonfigurowana podobnie jak w przypadku Lotosu - rabaty wynoszą 8 i 10 groszy na litrze paliwa. Promocyjne stawki obejmują też m.in. związkowców z NSZZ "Solidarność", strażaków-ochotników czy żołnierzy WOT.
Również Shell przewiduje zniżki dla posiadaczy KDR. Wynosi ona 8 groszy za litr paliwa podstawowego (Shell FuelSave oraz Shell FuelSave Diesel), 10 groszy w przypadku paliwa premium (Shell V-Power Diesel, Shell V-Power Racing oraz Shell V-Power 95; z wyłączeniem Shell V-Power 95 we wtorki oraz z wyłączeniem Shell V-Power Diesel w czwartki) oraz 3 grosze na Shell AutoGas.
Czytaj także: Rzut za 10 tysięcy złotych. Policja szuka tego człowieka
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.