Nowy Program Ochrony Powietrza, a w nim zakaz - przegłosował Sejmik Województwa Mazowieckiego. W wybrane dni nie będzie można palić w kominku. W przepisie mowa jest o tzw. dniach smogowych. Na Mazowszu oznacza to dni, w których wartość zanieczyszczenia powietrza będzie większa niż 50 ug na metr kwadratowych.
Według "Gazety Wyborczej" w Warszawie jest to około 1/4 całego sezonu grzewczego. W 2017 r. było 87 dni, kiedy ta wartość zanieczyszczenia została przekroczona. W 2018 - 94 dni, w 2019 - 65 dni.
Czy faktycznie jest tak źle? Naukowcy z Podkowy Leśnej zbadali jakość dymu w mieście z kominków opalanych drewnem. Jak się okazało, jest bardzo niedobrze. Nawet 70 proc. smogu powstało przez emisje toksycznych substancji z kominków. Podobnie źle jest też w willowych dzielnicach stolicy.
Dym z domowego kominka zawiera szkodliwe pyły zawieszone i rakotwórczy bezno(a)piren, który znaleźć też można m.in. w papierosach. Sam dym kominkowy jest około trzydzieści razy bardziej szkodliwy niż dym papierosowy.
Warto zaznaczyć, że nowy przepis nie zakazuje palenia w kominku w dni z czystym powietrzem. Gazeta dodaje, że w budynkach, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania, zakaz nie obowiązuje.
Mieszkańcy Mazowsza o poziomie zanieczyszczenia powietrza będą informowani przez alerty RCB.
Mazowsze to pierwsze województwo, ale nie pierwszy region w Polsce, który próbuje zakazami poradzić sobie ze smogiem. Zakaz palenia węglem wprowadził w ubiegłym roku Kraków - i to bez względu na stan zanieczyszczenia powietrza danego dnia.
Czy powyższe decyzje to krok w kierunku ogólnopolskiego zakazu. Eksperci w rozmowach z money.pl byli raczej sceptyczni.
Proszę nie wierzyć w plotki, że w Polsce wejdzie w najbliższym czasie zakaz palenia węglem w ogóle. To nierealne, w Polsce w gospodarstwach domowych jest spalane ok. 12 mln ton węgla rocznie. To jest potężna ilość, a dodatkowo ok. 70 proc. gospodarstw domowych ma kotły na węgiel. Żaden rozsądny polityk nie jest po prostu w stanie wprowadzić takiego zakazu - mówił jesienią 2019 r. money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.