Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Koniec zmiany czasu? Do Sejmu wpłynął projekt

66

Zmiana czasu na zimowy ma nastąpić za kilka tygodni, ale do Sejmu wpłynął projekt dotyczący jej likwidacji. Głosowanie nad projektem może odbyć się już w najbliższą środę.

Koniec zmiany czasu? Do Sejmu wpłynął projekt
Zmiana czasu 2021. Jednak nie będziemy przestawiać zegarków? Posłowie PSL złożyli do Sejmu projekt w sprawie likwidacji zmiany czasu (Pexels, money.pl)

Od trzech lat słyszymy, że państwa Unii Europejskiej mają zrezygnować ze zmiany czasu. Posłowie PSL przygotowali projekt ustawy, według której Polska ma wycofać się ze zmiany czasu. Projekt skierowano do Sejmu w piątek 24 września.

Głosowanie nad projektem może odbyć się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, czyli już w środę, mówił w Radiu Zet Marek Sawicki, poseł PSL.

Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Zobacz także: Rynek pracownika wraca. Widać to po płacach i liczbie ofert

Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, co z kolei wpływa niekorzystnie na samopoczucie i może powodować kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją, zauważają autorzy projektu.

Kiedy zmiana czasu 2021?

Czas zmienimy na zimowy w ostatni weekend października. W tym roku będzie to w nocy z 30 na 31 października. Wtedy wskazówki zegara należy przestawić z godz. 3.00 na 2.00 w nocy.

Dzięki zimowej zmianie czasu śpimy godzinę dłużej. Niestety nie wszyscy. Dla osób pracujących na nocną zmianę to godzina dłużej w pracy. W związku z tym przysługuje im dodatkowy czas wolny albo wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. A to generuje dodatkowe koszty dla pracodawców.

Zimowa zmiana czasu uprzykrza życie podróżnym – w ubiegłych latach, w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę, pociągi PKP Intercity zatrzymywały się na godzinę na najbliższej stacji.

Jesienią i zimą zużywamy więcej energii elektrycznej, chociażby ze względu na krótsze dni (dłużej oświetlamy domy, ulice, itp.) oraz temperaturę powietrza (włączamy ogrzewanie).

Mówi się, że dzięki zmianie czasu oszczędzamy na energii. Czy jednak jest tak naprawdę? Zdaniem części ekspertów, zmiana czasu nie wpływa istotnie na oszczędność energii, a generuje dodatkowe koszty, choćby dla pracodawców.

Autor: ANA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić