Danuta Pałęga| 

Kontrole u rolników. Urzędnicy sprawdzają wszystko bardzo dokładnie

136

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od kilku tygodni przeprowadza szczegółowe kontrole wykorzystania środków, które rolnicy otrzymali w ramach unijnych dopłat na rok 2024. Rolnicy muszą być gotowi na sprawdzenie zarówno upraw, jak i hodowli zwierząt.

Kontrole u rolników. Urzędnicy sprawdzają wszystko bardzo dokładnie
Rolnicy w tarapatach? Kontrole w gospodarstwach trwają (Pixabay)

ARiMR realizuje kontrole w dwóch głównych formach: administracyjne, obejmujące 10 proc. wniosków, oraz kontrole na miejscu, które dotyczą około 5 proc. przypadków wytypowanych losowo lub na podstawie analizy ryzyka.

Jak podaje portal interia.pl, te drugie mogą obejmować inspekcje terenowe, w których stosuje się systemy GPS do pomiarów gruntów, oraz metodę FOTO, polegającą na analizie zdjęć satelitarnych.

Kontrole zwykle są niezapowiedziane, co ma na celu zapobieżenie przygotowaniom ze strony rolników mogących ukrywać nieprawidłowości. Jednakże w przypadkach, gdzie konieczne jest udostępnienie dokumentacji, obecność rolnika jest wymagana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielkie emocje na proteście rolników w Warszawie. Policja starła się z protestującymi

Inspektorzy mają szerokie uprawnienia, w tym prawo do wstępu na teren gospodarstwa, przeglądania dokumentów, sprawdzania zwierząt oraz sporządzania dokumentacji fotograficznej.

Podczas inspekcji szczególną uwagę zwraca się na hodowlę zwierząt. Sprawdzana jest liczba i stan zwierząt, zgodność z zadeklarowaną płcią i wiekiem, dokumentacja ubezpieczeniowa oraz prowadzenie księgi rejestracji stada.

Jak zaznacza portal interia.pl, inspektorzy mają również prawo do pobierania próbek do badań.

Kontrole w gospodarstwach. Surowe konsekwencje dla rolników

Jeśli kontrole wykażą poważne nieprawidłowości, rolnicy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. Może to obejmować zmniejszenie lub całkowitą utratę dopłat bezpośrednich, a także wieloletnie sankcje czy wykluczenie z programu pomocowego.

Najczęstsze przyczyny kar to przedeklarowanie powierzchni gruntów, brak zgłoszenia działek i upraw, nieterminowe złożenie wniosków, nieprzestrzeganie norm oraz uchybienia w realizacji ekoschematów.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić