Od początku 2024 r. kopciuchy, czyli piece niespełniające norm żadnej z klas są zabronione w siedmiu województwach (wielkopolskim, dolnośląskim, lubelskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim).
W związku z wejściem w życie nowych przepisów m.in. poznańscy strażnicy miejscy prowadzą wzmożone kontrole nieruchomości, w których mogą być używane tzw. kopciuchy. Tylko w styczniu w Poznaniu przeprowadzono 225 kontroli. Mundurowi ujawnili 112 kotłów bezklasowych. Właścicieli pouczano o konieczności wymiany systemu ogrzewania na zgodny z obowiązującymi od 1 stycznia przepisami.
W pozostałych 114 przypadkach do ogrzewania używano urządzenia grzewcze zgodne z zapisami uchwały antysmogowej, takie jak kotły III - V klasy, miejscowe ogrzewacze powietrza, kotły gazowe czy pompy ciepła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas przeprowadzonych kontroli strażnicy ujawnili w 4 przypadkach spalanie mokrego drewna (odpowiedzialnych ukarano mandatami) oraz w 3 przypadkach spalanie węgla o niewłaściwych parametrach opisanych w certyfikacie (2 osoby ukarano mandatami a 1 pouczono).
Czytaj także: Bitwa o czekoladę w Biedronce. Policja pokazała nagranie
Niezależnie od wyżej wymienionych działań kontrolnych strażnicy poznańskiego referatu Ekopatrol przeprowadzili 230 kontroli nieruchomości z zakresu ochrony środowiska, ukierunkowanych na sprawdzenie prawidłowości prowadzenia gospodarki odpadami komunalnymi, w tym ich spalania w urządzeniach grzewczych.
Za spalanie odpadów ukarano 36 osób (33 mandaty i 3 pouczenia), natomiast za inne uchybienia w gospodarce odpadami komunalnymi (np. brak pojemników, składowanie odpadów obok pojemników itp.) ukarano kolejnych 19 właścicieli nieruchomości (18 mandatów, 1 pouczenie) - relacjonuje poznańska straż miejska.
Kontrole spalania w 2023 roku
W 2023 roku dyżurni straży miejskiej w Poznaniu przyjęli do realizacji 1349 zgłoszeń dotyczących prawdopodobnego spalania odpadów. W wyniku podjętych interwencji strażnicy w 340 przypadkach ujawnili uchybienia, nie tylko z zakresu spalania odpadów, ale również jakości stosowanego opału.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.