Praca szuka człowieka, a konkretnie – osób, które chciałyby pracować jako kontrolerzy biletów komunikacji miejskiej w Krakowie.
ZTP poszukuje osób posiadających co najmniej wykształcenie średnie, posługujących się językiem polskim w mowie i piśmie (w stopniu pozwalającym na swobodną wymianę informacji z pasażerem), znających język angielski na poziomie co najmniej podstawowym, a także niekaranych. Kandydaci muszą odbyć szkolenie i zaliczyć egzamin wewnętrzny.
Jak czytamy w opisie stanowiska pracy, do zadań kontrolera będzie należało m.in. prowadzenie kontroli biletów i kontroli stosowania warunków przewozu zwierząt i rzeczy w autobusach i tramwajach, a także nakładanie i pobieranie opłat dodatkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie prowadzona jest rekrutacja na stanowisko dyspozytora kontrolerów biletów.
Zarobki kontrolerów biletów
Jak podano w ogłoszeniu, zatrudniona osoba może liczyć na umowę na etat i pensję z przedziału od 5,2 do 5,7 tys. zł brutto. Na wynagrodzenie, oprócz płacy zasadniczej, składają się również dodatki stażowe i premie.
Czy takie zarobki wystarczą, żeby zachęcić potencjalnych kandydatów? Okazuje się, że krakowscy kontrolerzy biletów nie są zbyt szczodrze wynagradzani. W 2023 r. Portalsamorzadowy.pl przeanalizował zarobki kontrolerów w 12 polskich miastach. Z analizy wynikało, że najwięcej pieniędzy trafia do portfela warszawskiego kontrolera. Mowa o 8 480 zł brutto miesięcznie, jest to zatem znacznie wyższa kwota, niż w Krakowie.
Na wyższe zarobki mogą liczyć również m.in. kontrolerzy z Łodzi, (6 580 zł), Torunia (6 500 zł), Poznania (6 300 zł) czy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (6 200 zł).
W niektórych miastach nawet pomimo wysokich zarobków, brakuje chętnych do wykonywania tego zawodu. Praca bywa niewdzięczna i niebezpieczna, a krakowscy kontrolerzy nieraz mogli się o tym przekonać.
Nierzadko dochodzi do kłótni, przepychanek, a nawet - napaści na kontrolerów. Według Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, kontrolerzy biletów znacznie częściej niż kierowcy czy konduktorzy w pociągach, bywają ofiarami ataków werbalnych i fizycznych ze strony pasażerów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.