Dzieje się! Kontrolerzy fiskalni wyruszyli w Polskę. Będą sprawdzać, czy przedsiębiorcy dopuszczają się ukrywania przychodów. Niektórzy stosują różnego rodzaju nieuczciwe praktyki. Chodzi choćby o niewydawanie paragonów lub wydanie tzw. paragonu kelnerskiego (zestawienie na kartce z bloczku zakupionych produktów/potraw; taki rachunek nie wychodzi z kasy fiskalnej).
Obecnie największą plagą jest wydawania przez nieuczciwych przedsiębiorców paragonów fiskalnych i anulowanie tych dokumentów, których nie zabierają z lady klienci. Stąd apel KAS, by nie zapominać o paragonach fiskalnych - podkreśla Strefa Biznesu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KAS przypomina, że przedsiębiorca, który pomimo ciążącego na nim obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Oznacza to też, że nie powinien korzystać np. z faktu awarii kasy fiskalnej jako wymówki. Gdy tylko będzie to możliwe, powinien jak najszybciej wydać dokument fiskalny.
Skarbówka zauważa poza tym, że niewydanie paragonu jest nie tylko niezgodne z prawem. To również nieuczciwa praktyka względem konkurencji, która rzetelnie opłaca podatki.
Fiskus zachęca klientów do zabierania paragonów
Fiskus motywuje klientów do tego, by zawsze zabierali paragony. Jeżeli już mamy w dłoni taki rachunek, warto rzucić okiem na kilka elementów. Dokument fiskalny jest wystawiony zgodnie z prawem, jeżeli pojawia się na nim:
- napis "PARAGON FISKALNY":
- NIP wystawcy, nazwa i adres punktu sprzedaży;
- centralnie umieszczone logo i numer unikatowy kasy.