Obowiązek płacenia abonamentu RTV ciąży na wszystkich posiadaczach odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Jeśli nie dokonaliśmy opłaty za cały rok z góry, co było możliwe do 25 stycznia bieżącego roku, płatność za luty musimy dokonać do 25 dnia miesiąca.
Wywiązywanie się z obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej kontrolują pracownicy Poczty Polskiej. Kontrolerzy mogą nałożyć karę na osoby uchylające się od płatności karę w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV. To jednak nie koniec. Dodatkowo wymagane jest uregulowanie powstałych zaległości.
Jak przypomina "Głos Szczeciński", po otrzymaniu wezwania do zapłaty mamy 7 dni na uregulowanie należności. Jeśli zignorujemy wezwanie, do Skarbówki trafi specjalne pismo z informacją o zaległości. Ta może zostać potrącona z konta bankowego, emerytury, pensji, nadpłaty podatku, a nawet akcji i obligacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miesięczna opłata za posiadany odbiornik radiowy wynosi w 2024 roku 8,70 złotych. Z kolei za jeden odbiornik telewizyjny zapłacimy miesięcznie 27,30 złotych.
Co będzie dalej z abonamentem RTV?
Sprawa likwidacji opłaty abonamentowej wraca w debacie publicznej dość regularnie, choć nic w tej sprawie do tej pory się nie zmieniło. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski przyznał, że "abonament jest martwy" i niezbędne jest przygotowanie oraz wprowadzenie "nowej ustawy w sprawie finansowania mediów publicznych".
Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że abonament RTV jest martwy, zwłaszcza patrząc na bezlitosne statystki. Z danych jasno wynika, że opłatę tę wnosi jedynie kilkanaście procent gospodarstw domowych w kraju.
Co jakiś czas pojawiają się nowe pomysły rozwiązania problemu. Pod uwagę brane jest m.in. wprowadzenie składki audiowizualnej. Byłaby ona pobierana od wszystkich płatników PIT, CIT i KRUS. Tadeusz Kowalski wskazywał, że roczna opłata wynosiłaby ok. 100 zł. Ostateczne decyzje na ten moment nie zapadły i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie to się nie zmieni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.