Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie, w którym znosi obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla niektórych grup ludzi. Od teraz wracający zza granicy pracownicy zatrudnieni w krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, osoby pracujące w służbie zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej oraz pracownicy transgraniczni nie będą zmuszeni do poddawania się dwutygodniowej izolacji.
Nowe zasady kwarantanny po powrocie do kraju
Obowiązkowa kwarantanna po powrocie zza granicy, była szczególnie uciążliwa dla osób, które mieszkają w Polsce a pracują u jednego z naszych sąsiadów, bądź odwrotnie - mieszkają w innym kraju Unii Europejskiej, a w Polsce wykonują zawód. Pracownicy transgraniczni wielokrotnie upominali się o swoje prawa, wskazując, że obostrzenia związane z koronawirusem właściwie paraliżują ich dotychczasowe życie.
Z obowiązku zostają zwolnione też dzieci chodzące do szkoły w innym kraju oraz dowożący ich rodzice. Wcześniej taką możliwość mieli wyłącznie uczniowie, co w przypadku najmłodszych właściwie uczęszczanie na zajęcia. W niektórych krajach UE, graniczących z Polską (np. Czechach), lekcje zostały już bowiem wznowione.
Przekraczając granicę, trzeba będzie przedstawić straży granicznej dokumenty dowodzące, że jesteśmy uprawnieni do powrotu do kraju bez nakazu 14-dniowej kwarantanny. Rozporządzenie, które weszło w życie w sobotę dotyczy tylko krajów unijnych. Od dziś na granicach można zauważyć wzmożony ruch.
Nadal, co najmniej do 12 czerwca, na granicach Strefy Schengen będą trwać kontrole. Podobnie jest na lotniskach i w portach, gdzie wszystkie osoby, niezależnie od obywatelstwa muszą pokazać paszport oraz zostać poddane inspekcji sanitarno-epidemicznej.
Zobacz także: Dramat pracowników transgranicznych. Pani Urszula nie widziała dzieci od tygodni
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.