Jedno z największych centrów handlowych w Łodzi zostanie zamknięte z końcem czerwca. Problemy miało już od dawna, właściciel od dłuższego czasu chciał sprzedać otwarty 5 lat temu obiekt, ale ostatecznie się to nie udało.
Właściciel przyznawał, że w centrum sukcesywnie wykrywano kolejne usterki i wady budowlane. Łącznie było ich aż 6 tysięcy. Jednak to epidemia koronawirusa sprawiła, że problemy okazały się nie do pokonania.
Czytaj też: Empik zamyka ponad 40 sklepów. Nie tylko on
W Sukcesji działa około 100 sklepów i punktów usługowych. Do tego obiekt znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji w centrum Łodzi. Branża zadaje sobie więc pytanie, czy inne polskie centra handlowe mogą podzielić los tej galerii.
Zamknięcie galerii handlowej Sukcesja w Łodzi. Co z innymi centrami?
Witold Michałek, ekspert BCC w rozmowie z money.pl stwierdził, że kluczowe dla branży będą następne tygodnie. - W czasie epidemii mieliśmy zupełny zanik aktywności tego typu obiektów. Ta aktywność się teraz dopiero odbudowuje - mówi i dodaje, że musi minąć jeszcze trochę czasu, by można było oceniać, czy klienci ostatecznie wracają do centrów handlowych. - Niewykluczone, że branżę czeka rewolucja - twierdzi.
Ostrożna w swoich ocenach jest sama branża. Jednak przekonuje, że na razie czarne scenariusze się nie realizują. Jak podaje Polska Rada Centrów Handlowych, w tygodniu od 15 do 21 czerwca 2020 r. ruch w największych obiektach tego typu osiągnął już 73 proc. tego z analogicznego okresu 2019 r.
Witold Michałek z BCC wskazuje jednak, że niebezpieczne dla właścicieli galerii handlowych są dwie wyraźne tendencje. Pierwsza to zmiana przyzwyczajeń - bardzo dużo osób przestawiło się podczas pandemii na zakupy online.
Druga to renegocjowanie czynszów. Dla przykładu spółka LPP (właściciel Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay) postawiła na bardzo ostre negocjacje i wciąż nie dogadała się co do 10 proc. swojej powierzchni handlowej.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.