W dzisiejszym cyfrowym krajobrazie społecznościowym istnieje wiele platform, które umożliwiają ludziom dzielenie się swoją twórczością i komunikację z fanami. Jednak w ostatnich latach jedna z nich wywołała szczególne zainteresowanie. Mowa tu o OnlyFans.
Jest to brytyjska platforma, która powstała w 2016 roku. Pierwotnie była miejscem, gdzie artyści wszelkiej maści, twórcy, trenerzy personalni, modelki itp. mogli zamieszczać autorskie zdjęcia i filmiki dla fanów gotowych zapłacić za dostęp do tych treści.
Z czasem jednak platformę "przejęli" twórcy treści erotycznych i pornograficznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Business Insider" informuje, że osoby, które za pośrednictwem OnlyFans sprzedają treści w internecie, muszą liczyć się z tym, że platforma zbiera dane o twórcach. A te trafiają do Urzędu Skarbowego.
Czytaj także: Możesz dostać zwrot środków za gaz. Oto co trzeba zrobić
Ma to związek z wprowadzeniem z dyrektywy DAC7. - Dotyczy to zarówno platform z Unii Europejskiej, jak i np. z Wielkiej Brytanii - tłumaczy na łamach "Business Insider" Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy i partner w BTTP.
Zmiana związana z wdrożeniem Dyrektywy DAC7 sprawia, że władze skarbowe państw UE, w tym Polski, otrzymają po raz pierwszy w historii informacje o łącznym wynagrodzeniu użytkowników platform internetowych w sposób automatyczny. W konsekwencji weryfikacja tego, czy twórcy rzetelnie opodatkowywali się z osiąganych zarobków, będzie tak łatwa, jak nigdy dotąd - przekazał Krzysztof Burzyński.
"Business Insider" podkreśla, że mimo, iż Polska nie wdrożyła jeszcze opisywanej dyrektywy, to zagraniczne platformy i tak przekazują dane fiskusowi.
PIT i VAT
Portal informuje, że osoby tworzące treści na platformie OnlyFans muszą zgłosić swoje dochody do urzędu skarbowego i opłacić podatek dochodowy oraz podatek od towarów i usług (VAT).
VAT jest pobierany od sprzedaży dostępu do materiałów wideo lub fotografii. Z kolei, jak wyjaśnia serwisowi ekspert, twórca, który zamieszcza swoje zdjęcia na OnlyFans (Wielka Brytania), prowadząc działalność rozlicza PIT w Polsce.
Czytaj również: Zwrot podatku 2024. Kto może się z nim pożegnać?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.