Gdy senior kończy 100 lat, może liczyć na wypłatę świadczenia honorowego. Aktualnie wynosi ono 5 400,25 zł brutto. Pieniądze są wypłacane niezależnie od otrzymywanej emerytury.
Wkrótce zasady udzielania świadczenia mają się zmienić. Wszystko przez brak regulacji.
Jest to świadczenie, które funkcjonuje w naszym systemie od 1972 r., ale do tej pory nie doczekało się regulacji ustawowej. Jest wciąż wypłacane na podstawie decyzji Piotra Jaroszewicza - Prezesa Rady Ministrów z lat 7 - mówił wiceminister rodziny Sebastian Gajewski w radiowej Jedynce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaznaczał również, że "ten brak regulacji świadczenia honorowego powoduje pewne praktyczne trudności". Nie wskazał jednak, na czym konkretnie miałyby polegać planowane zmiany.
Stulatkowie dostaną mniej pieniędzy?!
Aktualnie świadczenie honorowe wypłacane jest wszystkim tym, którzy ukończą 100 lat. Oczywiście pojawia się sporo wątpliwości wokół tego wsparcia.
Niewykluczone, że za jakiś czas stulatkowie będą otrzymywać mniej pieniędzy. Na niesprawiedliwość tego świadczenia uwagę zwrócił choćby m.in. dr hab. Damian Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystosował do Sejmu poprzedniej kadencji petycję, w której zaproponował, by świadczenie honorowe było wypłacane tym, którzy przez co najmniej 20 lat mieszkali w Polsce.
Sama emerytura miałaby być co roku waloryzowana, ale według tej propozycji zostałaby znacznie obniżona – np. do kwoty minimalnej emerytury (obecnie to 1 tys. 588 zł i 44 gr miesięcznie brutto) - zauważa "Fakt".
Sejm nie podjął dalszych prac nad tym dokumentem, jednak nie oznacza to, że problem dotyczący świadczeń honorowych został zażegnany. Eksperci Instytutu Emerytalnego też widzą konieczność podjęcia stosownych ruchów w zakresie ustalenia przepisów.
Konieczne jest uregulowanie świadczeń dla stulatków. Przepisy powinny być jasne i nie budzić wątpliwości kto i na jakich zasadach takie świadczenie powinien otrzymywać - podsumowano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.