Jak pisze dziennik "The Guardian", w czerwcu 2022 r. brytyjski rząd zamroził wszystkie aktywa prokremlowskiego separatysty Władimira Saldo w Wielkiej Brytanii i zakazał mu wjazdu do kraju.
Czytaj także: Bójka i strzelanina w Donbasie. Swoi zaatakowali swoich
Jest objęty sankcjami
Władze brytyjskie oskarżają go o "promowanie polityki i działań, które destabilizują Ukrainę, podważają lub zagrażają integralności terytorialnej, suwerenności lub niepodległości Ukrainy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak od listopada jest on właścicielem brytyjskiej firmy z adresem w dzielnicy Hatton Garden w centrum Londynu. Dziennik ustalił, że chodzi o firmę Grainholding Ltd., która ma zajmować się uprawą i handlem zbożem. Saldo jest dyrektorem i posiada 50 proc. udziałów.
Separatysta założył firmę
Właścicielem drugiej połowy i dyrektorem handlowym jest obywatel Ukrainy Grigorij Smitiuk. "The Guardian" podkreśla, że brytyjski rejestr korporacyjny Companies House nie wymaga dowodu tożsamości od osób zakładających firmę.
Saldo nie chciał skomentować swojej roli w tworzeniu firmy. Rzecznik brytyjskiego rządu odmówił informacji, czy podjęto jakiekolwiek działania w sprawie Grainholding. Firma ta nadal widnieje na liście aktywnych firm.
Rządzi na okupowanych terenach
- Nie komentujemy indywidualnych przypadków - cytuje rzecznika "The Guardian". Z oficjalnych dokumentów wynika, że firma separatysty Saldo może zajmować się handlem towarami rolnymi z Ukrainy.
Ukraińska prokuratura wszczęła latem zeszłego roku postępowanie karne ws. zdrady stanu przez Saldo. Polityk został nielegalnym szefem okupowanej Chersońszczyzny w kwietniu 2022 roku. W czerwcu otrzymał rosyjski paszport, a we wrześniu zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą "o włączenie okupowanego obwodu chersońskiego do Rosji".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.