To propozycja dla osób do 45. roku życia i nie są właścicielami ani współwłaścicielami nieruchomości. Program "Bezpieczny Kredyt 2%" ma ułatwić start w życie młodym osobom i przeznaczony ma być na zakup pierwszego mieszkania. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy.
Nie ma w świecie rozwiązań idealnych, nie żyjemy w świecie idealnym, więc takich nie ma. Dobry rząd tym się różni od słabego, że dostosowuje swoją politykę do sytuacji, wdraża nowe rozwiązania, nie chowa głowy w piasek, wstaje po potknięciach i proponuje nowe programy - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Jak to wygląda w praktyce? Banki będą udzielały kredytów mieszkaniowych na tradycyjnych warunkach, ale kredytobiorcy będą płacić ratę składającą się z części kapitałowej, czyli części tej kwoty, którą rzeczywiście pożyczyli od banku, oraz odsetek w wysokości 2 proc. w skali roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ważne, "Pierwsze Mieszkanie" obejmuje zarówno zakup mieszkania, domu, jak i samodzielną budowę domu. Marża banku nie będzie mogła być wyższa od marż stosowanych przez banki w przypadku innych kredytów hipotecznych, a rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat.
Kredyt na 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Ile można otrzymać?
W takich warunkach maksymalnie możemy otrzymać 500 tysięcy złotych kredytu. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu będzie to 600 tys. zł. Nowe przepisy mogą wejść w życie już pierwszego lipca. Z rządowych szacunków wynika, że w 2023 roku w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent zostanie udzielonych 10 tys. kredytów, a w 2024 roku 40 tys.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.