Zakładanie działalności gospodarczej należy zacząć od dopełnienia wymaganych formalności. Po ustaleniu, jaką działalność chcemy prowadzić i czym będziemy się zajmować, kierujemy się do CEIDIG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Za pomocą CEIDG należy złożyć wniosek o wpis. Taki wniosek można złożyć na dwa sposoby - elektronicznie lub w standardowy sposób, czyli pojawiając się osobiście w urzędzie gminy.
Rejestrując firmę w CEIDG powinno się podać wymagane dane, takie jak: PESEL, NIP, adres siedziby firmy, kod działalności (5 znakowy), rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności, dane dotyczące rachunku bankowego.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest fakt, że razem ze złożeniem wniosku o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy, firma zostaje zgłoszona do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. W momencie, gdy wniosek trafi do CEIDG, przedsiębiorca może zacząć wykonywać swoją pracę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak założyć firmę? Forma opodatkowania dochodów
Zakładając firmę trzeba zadbać o wybór formy opodatkowania dochodów. Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej jesteśmy podatnikami PIT - podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym przypadku można wybrać jedną z trzech form:
1. opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
2. opodatkowanie według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
3. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Założenie działalności gospodarczej
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczania i opłacania za siebie składki do ZUS na: ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz dobrowolnie może wybrać także ubezpieczenie chorobowe), na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
Czytaj także: 10 najlepszych miejsc na wakacje w Polsce
Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności, może skorzystać z dodatkowego przywileju - chodzi o tak zwaną ulgę na start. Ulga na start oferuje zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez okres pierwszych sześciu miesięcy kalendarzowych – licząc od dnia startu działalności gospodarczej. Po upływie sześciu miesięcy istnieje opcja skorzystania z kolejnej możliwości pozwalającej na płacenie niższej składki - przez 24 miesiące można płacić niższe składki od preferencyjnej podstawy.
Jak założyć działalność gospodarczą? Krok po kroku
Kolejnym krokiem, o którym należy pamiętać przy zakładaniu działalności gospodarczej, jest rejestracja do VAT. VAT jest pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami, jest wliczony do każdej transakcji.
Czytaj także: Dieta ketogeniczna - na czym polega?
Niezależnie od tego, jak rozlicza się dany przedsiębiorca, każdy musi się zarejestrować do VAT. Wyjątek zachodzi tylko w dwóch przypadkach: po pierwsze, gdy sprzedaż nie przekroczyła limitu 200 tys. zł w ciągu roku oraz drugi, gdy sprzedajesz towary i usługi, które są zwolnione z VAT.
Jak założyć własną działalność? Pełnomocnik
Na etapie zakładania działalności warto pomyśleć także o pełnomocniku - czy taka osoba będzie nam potrzebna. Pełnomocnik będzie upoważniony do działania w imieniu właściciela firmy, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa i jego zakresu. Istnieje również możliwość ustanowienie wielu pełnomocników, by każdy miał nieco inne kompetencje - jeden może reprezentować przedsiębiorcę w sądzie, inny zawierać umowy z partnerami, a jeszcze inny przyjmować płatności.
Działalność nierejestrowana
Wraz z dniem 30 kwietnia 2018 roku oficjalnie powstała możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej. Dotyczy to firm, w których przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia oraz podatników, którzy przez ostatnie 60 miesięcy nie wykonywali działalności gospodarczej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.