Polacy chcą pracować krócej
Ponad połowa badanych (53 proc.) osób w wieku 25-34 lata i 45 proc. w wieku 35-44 lata opowiada się za 4-dniowym tygodniem pracy. Co ciekawe, 17 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko i są to głównie osoby po pięćdziesiątce.
Najwięcej zwolenników krótszego tygodnia pracy znajdziemy w dużych firmach. W tych miejscach pracy co druga osoba uważa, że decyzja pozytywnie wpłynęłaby na ich zdrowie.
Nie bez znaczenia jest również wykształcenie badanych. Im wyższe, tym więcej zwolenników rozwiązania. Tylko 30 proc. pracowników z wykształceniem podstawowym jest za skróceniem czasu pracy, natomiast w przypadku osób z wykształceniem wyższym i średnim, takie rozwiązanie ucieszyłoby 43 proc. zatrudnionych.
Skrócony do czterech dni tydzień pracy może wpłynąć na obniżenie poziomu stresu, na który w czasie pandemii narzeka niemal co drugi Polak.
Nie pomaga fakt, że Polacy są jedno z najbardziej zapracowanych nacji w Europie. Według danych OECD, w 2020 roku polski pracownik przepracował średnio 1766 godzin, co plasuje go w czołówce obok USA (1767 godzin), Chorwacji (1834 godzin) czy Rosji (1874 godzin).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.