O wprowadzeniu nowego rozwiązania poinformował dyrektor Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie na swoim profilu w mediach społecznościowych. Od siódmego października 2024 r. w instytucji będzie obowiązywał 35-godzinny czas pracy.
WCK jako jedna z pierwszych instytucji publicznych wprowadza nowatorskie rozwiązania w zakresie czasu pracy. Skrócenie czasu pracy jest możliwe dzięki poprawie efektywności pracy poprzez lepszą jej organizację oraz współpracę ze związkami zawodowymi. Ilość i skala wydarzeń organizowana przez WCK pokazuje jak dużo i ciężko pracują pracownicy WCK - podkreślił Krzysztof Mikołajewski.
"Wyniki pracy WCK nie są tylko zależne od czasu pracy, ale od jej organizacji, samodzielności pracowników i ich kompetencji. Dlatego korzystne rozwiązanie dla pracowników będzie też korzystne dla WCK" - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skrócenie czasu pracy. Dwa rozwiązania
W Polsce w ostatnich latach toczy się intensywna dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Za wprowadzenie zmian odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Proponuje się dwa główne rozwiązania. Pierwsze to skrócenie tygodnia roboczego do czterech dni po osiem godzin, drugie natomiast mówi o siedmiu godzinach pracy dziennie pięć dni w tygodniu.
- Pracujemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby pracować - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na antenie telewizji Polsat w marcu bieżącego roku.
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", zmiana w Wolskim Centrum Kultury ma objąć każdego pracownika, niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmuje oraz od wymiaru etatu.
Przeanalizowaliśmy nasz czas pracy. Ogólnie rzecz biorąc wiemy, że wszędzie pracownicy pracują efektywnie mniej więcej 5-6 godzin dziennie. Nam organizacja pracy dobrze się udaje. Zrobiliśmy z pracownikami taki deal, że jesteśmy w stanie skrócić pracę o jedną godzinę dziennie, czyli pięć godzin tygodniowo. Sprawdziliśmy to na wszystkich możliwych komórkach i wyszło nam, że dajemy radę - powiedział Mikołajewski w rozmowie z dziennikiem.
Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy. Kiedy zmiana w Polsce?