aktualizacja 

Ksiądz zażądał pieniędzy za świadectwo chrztu. Wtedy poprosiła o paragon

831

Na platformie X jedna z użytkowniczek zrelacjonowała, jak napotkała problem z uzyskaniem świadectwa chrztu. Kiedy skontaktowała się z księdzem, ten zażądał od niej pieniędzy. To nie przypadło kobiecie do gustu. Tymczasem w sieci kwitnie handel zaświadczeniami.

Ksiądz zażądał pieniędzy za świadectwo chrztu. Wtedy poprosiła o paragon
Ksiądz zażądał pieniędzy za świadectwo chrztu. Reakcja była błyskawiczna (Adobe Stock)

Jedna z użytkowniczek platformy X podzieliła się swoją nieprzyjemną rozmową z księdzem, która miała miejsce przy okazji prośby o świadectwo chrztu. Kapłan poinformował kobietę, że za wydanie dokumentu będzie musiała zapłacić. To bardzo zaskoczyło parafiankę.

Ksiądz oburzony pytaniem o paragon. Kobieta zaskoczona

Pani Beata zgodziła się na opłatę, jednak jej oburzenie wzrosło, gdy poprosiła o paragon. Ksiądz odpowiedział, że nie wystawi jej żadnego potwierdzenia zapłaty. To spotkało się ze stanowczą reakcją ze strony kobiety.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sylwia Nowak miesiąc temu urodziła. Zamierza ochrzcić dziecko? "Kościół to jest jakby osobna sprawa"

Pani Beata przytoczyła słowa księdza, który nazwał pytanie kobiety jako "skandaliczne". Jej konkluzja była krótka - "W Boga nadal wierzę, ale nie w księży".

Kłopoty pani Beaty nie są wyjątkiem, ponieważ problemy z księżmi oczekującymi wysokich opłat za wydanie dokumentów są regularnie spotykane. To dla wielu osób bardzo duża przeszkoda. Utrudnienia te mogą znacząco skomplikować załatwianie formalności związanych z chrztem czy ślubem.

Handel zaświadczeniami kwitnie

W odpowiedzi na podobne bolączki, w sieci zaczął kwitnąć handel zaświadczeniami. W jednej z grup katolickich pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży świadectwa chrztu za 100 złotych, co umożliwia uzyskanie dokumentu bez zbędnych formalności. To pozwala na pominięcie kłopotliwych rozmów z księżmi.

Ogłoszenie obejmuje również dodatkową usługę. Za 50 zł można otrzymać zaświadczenie o odbyciu spowiedzi. To również dokument, który jest wymagany przy wielu sakramentach.

Osoba zamieszczająca ogłoszenie zapewnia o rzekomej autentyczności dokumentów. Podpis i pieczątka mają pochodzić z parafii w Toruniu lub Złotowie. Wystarczy przekazać swoje dane, a odpowiednie papiery zostaną wysłane.

Co ciekawe, w sieci prowadzony jest także proceder sprzedaży dokumentów potwierdzających uczestnictwo w katolickich naukach przedmałżeńskich. Takie zaświadczenia nie są jednak akceptowane w niektórych diecezjach.

Pod ogłoszeniem pojawiają się liczne komentarze. Co ciekawe, przeważają w tym wypadku głosy krytyki. Większość internautów oburza się na fakt, że ludzie są skłonni zaakceptować fałszywe dokumenty w tak ważnej kwestii.

Niestety coraz więcej ludzi chrzci dzieci "dla rodziny", żeby babcia nie miała pretensji itp. Znalezienie wśród młodych ludzi takich, którzy mogą zostać rodzicami chrzestnymi też coraz trudniejsze. Jest popyt, jest podaż - twierdzi jedna z komentujących osób
Zaświadczenie o spowiedzi, to dopiero fikołek. A gdzie zaufanie, wolna wola itp. Czysta biurokracja – czytamy w komentarzach.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić