Od 133 do 513 złotych kwartalnie - tyle średnio podatków płaci wikariusz. Proboszcza z kolei obowiązuje stawka od 443 do 1591 złotych, również kwartalnie. Wszystko zależy od wielkości gminy lub miasta oraz parafii, w której sprawują posługę.
Jak to się ma do zarobków? Tu reguły nie ma. Oczywiście w miastach duchowni zarabiają więcej niż na wsi. Mają możliwość dorobienia na przykład w szkole, a to już dodatkowe kilkaset złotych, czasem nawet więcej. Oczywiście tutaj również trzeba płacić podatek PIT.
A jak pozostałe dochody? Te bardzo trudno wyśledzić. W zależności od parafii różnie dzielone są na przykład pieniądze z tacy. Przypomnijmy, że nie są one opodatkowane. Zazwyczaj działa to w ten sposób, że kwota dzielona jest na trzy części - jedna trafia do kurii, druga na utrzymanie kościoła, a trzecia na plebanię.
Między księży dzieli się na przykład pieniądze z intencji mszalnych czy sakramentów, takich jak ślub, pogrzeb czy chrzest. Jakie to są stawki? Często niemałe, o czym informowaliśmy w naszych serwisach kilkukrotnie.
Ile zarobi więc ksiądz? Wikary na wsi może zarobić ledwie kilkaset złotych, w dużym mieście – 3500 – 4000 złotych. Tyle samo dostanie proboszcz na prowincji, ale w dużym mieście wyciągnie ok. 5 tysięcy i więcej. Świetne warunki są też na państwowych posadach. Proboszczowie wojskowych parafii czy wojskowi biskupi dostają 5-7 tysięcy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl