Kurs krzyżowy, inaczej crossy, cross rates, minors lub pary drugorzędne to najprościej mówiąc pary walut, nieuwzględniających dolara amerykańskiego. Kursy krzyżowe powstały w wyniku potrzeby prostszej wymiany walut - kiedyś bowiem chcąc dokonać zamiany euro na japońskie jeny trzeba było zrobić to w dwóch krokach. W pierwszym kroku wymieniało się euro na dolary, zaś w drugim dolary na jeny. Jednym słowem każda walutę przeliczało się względem dolara amerykańskiego. W dzisiejszych czasach, by proces ten nie był tak skomplikowany stosuje się właśnie kursy krzyżowe.
Kurs krzyżowy - jak obliczyć?
Najłatwiej kursy krzyżowe liczyć za pomocą gotowych kalkulatorów internetowych. Ułatwiają one dokonanie prawidłowych obliczeń. Mimo wszystko dobrze jest orientować się w temacie i wiedzieć, jak wygląda ten proces. Można to wyjaśnić na przykładzie wymiany euro na złotówkę. Aby zrozumieć przebieg procesu najpierw oblicza się stosunek euro względem dolara, potem złotówki wobec dolara. W wyniku tego "równania" powstaje krzyżówka będąca kursem krzyżowym.
Kurs krzyżowy - wzór
Wymiana pieniędzy pomiędzy dwoma walutami jest w teorii możliwa. Jednak aby zmniejszyć ilość kursów wymiany większość walut kwotuje się w odniesieniu do amerykańskiego dolara. Chcąc dowiedzieć się jaka będzie cena wybranej pary walut należy najpierw poznać kurs tych walut względem dolara. Jest to tak zwany kurs krzyżowy cross- rate. W jaki sposób działa ten mechanizm? Odpowiednią kolejność wygląda w tym przypadku tak: kupno kwotowanej/sprzedaż bazowej, sprzedaż kwotowanej/kupno bazowej.
Łatwiej będzie zrozumieć ten system na konkretnym przykładzie. EUR/USD kwotowany jest 1.14148, zaś kwotowanie EUR/PLN wynosi 4.53590. Jeśli chcemy obliczyć parę USD/PLN, to należy podzielić w następującej kolejności: 4.53590/1.14148. Wynik to 3,973.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.