Oprócz Anny Cywilowej, na brytyjskiej liście sankcyjnej znalazły się też inne znane postaci, m.in. Władimir Potanin, właściciel konglomeratu Interros. Biznesmen od lat wspiera reżim Władimira Putina. Już po napaści na Ukrainę kupił Rosbank oraz udziały w Tinkoff Bank.
Zobacz także: Kijów: Nalot na kluby nocne. Cel od początku był jasny
Jak wskazują Brytyjczycy, ukarana kuzynka prezydenta Anna Cywilowa jest prezesem znanej rosyjskiej spółki węglowej JSC Kolmar Group. Jej mąż Siergiej Cywilow to natomiast gubernator bogatego w węgiel regionu Kemerowo. Polska Agencja Prasowa zauważa, iż para odniosła znaczne korzyści dzięki związkom z Władimirem Putinem. Sankcjami została objęta również wspomniana spółka JSC Kolmar.
Na liście znajduje się także grupa osób i firm z Rosji zaangażowanych w represjonowanie ludności cywilnej w Syrii oraz wspieranie reżimu prezydenta tego kraju Baszara Assada. Rząd brytyjski podkreślił, że pokazuje to szkodliwą działalność Federacji Rosyjskiej na całym świecie.
Zobacz także: Dwa potwory z Rosji. Wydało się, co zrobili
Brytyjczycy przypominają, że od czasu inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę sankcjami objęto już ponad tysiąc osób oraz przeszło 120 firm, a trzy czwarte firm zagranicznych ograniczyło działalność w Rosji, z czego prawie jedna czwarta całkowicie się wycofała.
Wojna w Ukrainie, rozpętana przez prezydenta Rosji Władimira Putina, trwa od 24 lutego 2022 roku. Tego dnia rosyjska armia rozpoczęła militarną ofensywę na niemal całym terytorium niepodległej Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi dzielnie się bronią przed najeźdźcami. Rosjanom udało się jednak przejąć kontrolę nad niektórymi miejscowościami. Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na południu oraz wschodzie kraju. Wciąż trwają tam zacięte walki.
Zobacz także: To się dzieje na granicy Rosji z Gruzją
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.