Ustawa o ochronie odbiorców stawia sprawę jasno. W 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe, do zużycia 2 MWh, korzystają z zamrożonych cen energii elektrycznej, a więc takich samych jak w 2022 roku.
Po przekroczeniu tego limitu obowiązują wyższe stawki.
Niektórzy mogą jednak zwiększyć limit. Szczegółowe informacje na ten temat przedstawiono na stronie internetowej gov.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do 3 MWh możesz zwiększyć limit wtedy, gdy prowadzisz gospodarstwo rolne lub masz Kartę Dużej Rodziny. Do poziomu 2,6 MWh podwyższysz limit natomiast wtedy, gdy:
- masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub mieszkasz z osobą, która ma takie orzeczenie,
- mieszkasz z osobą poniżej 16 roku życia, która ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Możesz też uzyskać limit:
- 0,25 MWh dla każdej działki, jeśli działasz w imieniu administracji Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które mają wspólne opomiarowanie, i kupujesz energię elektryczną na potrzeby administracji i altan działkowych, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza,
- 0,2 MWh na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego, jeśli nie jesteś deweloperem, a ten budynek mieszkalny powstaje na potrzeby twoje lub najbliższej ci osoby.
Oświadczenie może dotyczyć energii kupionej dla:
- gospodarstw domowych,
- pomieszczeń gospodarczych w gospodarstwach domowych, o ile nie prowadzisz w nich działalności gospodarczej,
- lokali w budynku zbiorowego zamieszkania, o ile nie prowadzisz w nich działalności gospodarczej,
- altan działkowych, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza, i administracji,
- jednorodzinnego budynku mieszkalnego, który budujesz.
Jak złożyć wniosek?
Termin wnioskowania o wyższy limit zużycia prądu po zamrożonej cenie upływa już 30 czerwca 2023 roku. Jak można ubiegać się o podniesienie limitu?
Wniosek z odpowiednim oświadczeniem można wysłać listownie, albo złożyć w punkcie obsługi klienta sprzedawcy energii, a także elektronicznie: przez platformę ePAUP, stronę internetową sprzedawcy lub oferowaną przez niego aplikację. Oświadczenie jest także dostępne w aplikacji mObywatel - wyjaśnia PAP.