Poręba, woj. Śląskie. Pani Irena uciekła razem z dziećmi od agresywnego męża. Trafiła do malutkiego domu. Trzy kobiety, kilkadziesiąt metrów kwadratowych, pokój podzielony na pół za pomocą regału. Żadnej łazienki, toaleta na podwórku.
Tomaszów Mazowiecki, podobna historia. Przemoc, ucieczka, fatalne warunki. W domu nie ma wody. Zmywanie? Możliwe dzięki studni. Robienie herbaty? Możliwe dzięki studni. Mycie? Tylko po pobraniu wody ze studni.
Jak wynika z danych GUS, w Polsce jest prawie milion mieszkań bez łazienki. Toalety nie ma prawie 900 tys. domów i lokali.
Łazienek brakuje przede wszystkim na wsiach. W Polsce jest 14 miejscowości, w których liczba domów niemających łazienki przekracza połowę.
Czytaj także: Kulisy śmierci Ireny Dziedzic. Ostatnie miesiące życia były dla dziennikarki tragiczne
Z danych wynika, że w okolicach miejscowości Krynki na Podlasiu łazienkę na wsi miał zaledwie co trzeci dom. 70,1 proc. nie ma, 29,9 proc. ma. Inne miejsce? Strachówka na Mazowszu: 40 proc. lokali ma łazienkę, blisko 60 proc. nie ma.
Brak łazienek w polskich domach. Jak wypadamy na tle UE?
W wielu polskich domach brakuje nie tylko łazienki, rozumianej jako oddzielne pomieszczenie. Rzeczywistość jest gorsza. W Polsce są miejsca, są domy i mieszkania, gdzie nie ma gdzie się umyć. Nie ma gdzie się załatwić. Nie ma gdzie zmyć talerzy po obiedzie. Nie ma życia, które sobie wyobrażamy, myśląc o XXI wieku - mówi money.pl Katarzyna Dowbor, dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
Od siedmiu lat prowadzi program "Nasz nowy dom". W sumie brała udział w ponad 200 remontach domów i mieszkań potrzebujących rodzin. Historie powyżej to właśnie fragmenty programu.
Jak radzą sobie osoby pozbawione dostępu do łazienki?
Część korzysta ze swojej albo wspólnej z sąsiadami studni. Wiosna, lato, jesień, zima chodzą z wiadrami po wodę. Jedna z bohaterek programu poprowadziła długi, gumowy wąż od studni do samego domu. Miała namiastkę kranu. Jest też wiele domów, w których podłączenie jest, ale tylko w jednym miejscu. I tak np. kuchnia staje się miejscem do mycia i prania - mówi Katarzyna Dowbor.
Z danych GUS wynika jednak, że sytuacja mieszkaniowa Polaków się poprawia. Nieznacznie, ale jednak. W 2017 roku łazienki na wsi nie miało 17,2 proc. lokali. Zmiana o 0,5 proc. to nowe życie dla 25 tys. rodzin.