Zakup leków z recepty często oznacza spory wydatek. W jaki sposób można zaoszczędzić? Na to, by zostawić w aptece nieco mniej pieniędzy, pozwalają zamienniki.
Dotychczas funkcjonowały takie recepty, których oznaczenia nie pozwalały na stosowanie zamienników. Od 1 listopada 2023 roku ta zasada ulegnie zmianie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Innego leku nie można było otrzymać wtedy, gdy lekarz dodał adnotację w formie kodu "NZ". Od 1 listopada natomiast zapis lub informacja "nie zmieniać" nie będą kategorycznie wiążące dla farmaceuty. Nowelizacja ustawy wskazuje na to, że na żądanie lub za zgodą pacjenta dopuszcza się wydanie zamiennika. Zachowane muszą być jednak następujące warunki:
- jeżeli całkowita ilość substancji czynnej albo substancji czynnych, zawartych w wydawanym produkcie leczniczym odpowiada całkowitej ilości substancji czynnej albo substancji czynnych zawartych w przepisanym na recepcie produkcie leczniczym, a produkty te posiadają również te same wskazania i tę samą drogę podania;
- innego niż przepisany na recepcie, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego mającego ten sam albo zbliżony skład, zastosowanie lub sposób przygotowania, lub wyrobu medycznego mającego takie samo przewidziane zastosowanie oraz właściwości.
Zmiana przepisów. Resort zdrowia tłumaczy
Dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie zmian w przepisach?
Ingerencja w ten przepis ma celu wyeliminowanie sytuacji, w których brak możliwości dokonania zamiany leku (np. na tańszy odpowiednik) jest wymuszane na osobie realizującej receptę przez osobę ją wystawiającą, przez zamieszczanie na recepcie adnotacji "NZ". Niejednokrotnie zamieszczanie tej adnotacji nie jest podyktowane względami medycznymi, w tym stanem pacjenta, np. nadwrażliwością na określone substancje (pomocnicze) zawarte w leku, który nie powinien być zamieniany. W ocenie projektodawcy tego rodzaju uzasadnione przypadki pozostają w zasadniczej mniejszości w stosunku do przypadków, w których zamieszczenie takiej adnotacji nie jest w żaden sposób uzasadnione merytorycznie, a wynika np. z określonych relacji między osobą wystawiającą receptę na określony lek z podmiotem odpowiedzialnym za ten lek - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.