Jak czytamy na stronie biznes.gov.pl, faktury należy przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Jeśli pan Krzysztof wystawił fakturę sprzedażową 14 stycznia 2020 roku, termin zapłaty podatku upłynął 25 lutego. Kopię faktury musi więc przechowywać aż do końca 2025 roku.
Co ważne, faktury mogą być przechowywane w dowolnej formie, zarówno papierowej, jak i elektronicznej, niezależnie od formy, w jakiej zostały otrzymane lub wysłane do nabywcy.
Czytaj także: Obrzydliwe co robiła 30-latka. Grupa sutenerów rozbita
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Administracja skarbowa akceptuje praktykę polegającą na skanowaniu faktur otrzymanych w formie papierowej i archiwizowaniu ich w formie elektronicznej. Należy je przechowywać w nieedytowalnym formacie, np. PDF, JPG, TIFF, w podziale na okresy rozliczeniowe, z możliwością wydrukowania. Organy kontroli powinny mieć w każdej chwili dostęp do faktur przechowywanych w formie elektronicznej.
W najnowszych interpretacjach organy podatkowe zgadzają na zniszczenie papierowego oryginału po jego digitalizacji (zeskanowaniu w celu przechowywania w formie elektronicznej). Jeśli chcesz wdrożyć podobne rozwiązanie, warto wystąpić wcześniej o indywidualną interpretację podatkową. Można też drukować faktury elektroniczne i przechowywać w formie papierowej.
Pamiętaj! Gdy przechowujesz faktury, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, musisz zapewnić autentyczność pochodzenia faktur, integralność ich treści i czytelność od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia.
Ile czasu powinniśmy przechowywać rachunki za gaz, media czy prąd?
Rachunki za prąd, gaz, telefon czy internet powinniśmy zachować przez 3 lata od daty ich opłacenia. Dopiero po takim czasie należności ulegną przedawnieniu i nikt nie będzie mógł zażądać od nas dowodu zapłaty.
Umowy należy przechowywać tak długo, jak długo obowiązuje konkretna umowa.