Obowiązek szkolny to inaczej wymóg oddania się procesowi edukacji powszechnej, zazwyczaj do określonego roku życia lub do ukończenia pewnego poziomu nauczania. Wymóg ten istnieje do osiągnięcia pełnoletności.
Obowiązek szkolny w Polsce opisuje art. 35 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. Zgodnie z przepisami, rodzice powinni poinformować dyrektora szkoły podstawowej, znajdującej się w zamieszkałym obwodzie, o realizacji obowiązku szkolnego.
Po stronie dyrektora leży bowiem obowiązek kontrolowania, czy wszystkie dzieci mieszkające w obwodzie jego szkoły uczęszczają na zajęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepisy prawa oświatowego stanowią, że uczeń nie dochował obowiązku szkolnego jeśli w danym miesiącu jego nieobecności wyniosły 50 proc. i nie zostały usprawiedliwione.
W takiej sytuacji dyrekcja najpierw wysłała do rodziców list z upomnieniem, w którym informuje o konsekwencjach niewypełniania obowiązku szkolnego. Jeśli frekwencja dziecka się nie poprawia, szkoła powinna zawiadomić gminę i złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji.
Jednorazowo kara za niechodzenie do szkoły może wynieść 10 tys. zł, a w sumie maksymalnie 50 tys. zł. W przypadku ciągłej nieobecności dziecka w szkole sprawa może trafić do sądu rodzinnego.
Obowiązek szkolny a obowiązek nauki
Obowiązek szkolny a obowiązek nauki - jaka jest różnica? Prawo oświatowe rozróżnia ucznia objętego obowiązkiem szkolnym (ucznia szkoły podstawowej) od ucznia objętego obowiązkiem nauki (ucznia szkoły ponadpodstawowej). Obowiązek szkolny polega na przymusie uczęszczania do szkoły podstawowej.
Czytaj także: Wypadek pod Warszawą. W aucie wszyscy pijani. Kierował 17-latek bez uprawnień. Wyciekło nagranie
Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.