Kasztany - do czego się przydają?
Jak się okazuje nasze "pospolite" kasztany, mimo że nie nadają się bezpośrednio do spożycia, mają wiele zastosowań. To tłumaczy, dlaczego wciąż jest na nie popyt.
Przede wszystkim użycie kasztanów jest popularne w kosmetologii. Wykorzystuje się je do produkcji kremów, balsamów i żeli w leczeniu takich dolegliwości jak przewlekła niewydolność żylna, żylaki, ból i uczucie ciężkości w nogach, nocne skurcze, obrzęki, zwichnięcia, stłuczenia czy hemoroidy. Kasztany są też składnikiem produktów do pielęgnacji cery naczyniowej. Te nasiona mają też właściwości zwężające pory i poprawiające napięcie skóry.
Ile zarobisz na sprzedaży kasztanów?
Stawka za jeden kilogram od lat jest niezmienna i oscyluje w okolicach 1 zł za kilogram. Ta cena różni się jednak w zależności od lokalizacji. Przed udaniem się do skupu powinniśmy też sprawdzić godziny otwarcia punktu, gdyż nie muszą one być czynne przez cały tydzień czy nawet przez 5 dni roboczych.
Czytaj także: Nie kupuj tego miodu. Pszczelarze ostrzegają
Przykładowe ceny w skupach
- Dębno. Skup czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 15 do 18, stawka 1,2 zł/kg,
- Nekla. Możliwy odbiór surowca, cena za kg – 1 zł,
- Zbąszynek. Skup kasztanów 7 dni w tygodniu, 1 zł/kg,
- Niwy. Skup kasztanów, tylko hurtowe ilości z dostawą na Niwy, 1,4 zł/kg,
- Gryfice. Skup świeżych kasztanów, cena 1,4 zł/kg,
- Inowrocław. 50 gr za kilogram kasztanów,
- Drezdenko. Skup czynny przez cały tydzień, 70 gr/kg.
Jednak w skupie nie przyjmują towaru "deficytowego". Przed sprzedażą powinniśmy je obrać z łupin. Kasztany nie mogą też być spleśniałe albo uszkodzone. Żeby nie zeschły po zebraniu najlepiej przechowywać je w suchym i ciemnym miejscu.