Majątek Muska szacowany jest na 175 mld dolarów. Wielu ludzi zastanawia się, w czym tkwi źródło jego sukcesu.
Przepis na biznesowy sukces technologicznego króla spróbował wyjaśnić Justin Rowlatt z BBC. Na podstawie przeprowadzonego w 2014 roku wywiadu z Muskiem wytypował sześć najważniejszych czynników.
1. "Tu nie chodzi o pieniądze"
Tak można streścić podejście Elona Muska do biznesu. Justin Rowlatt z BBC przyznaje, że kiedy rozmawiał z nim w 2014 roku, ten przyznał, że nawet nie wie, jak bardzo jest bogaty. - Nie mam nic przeciwko pogoni za bogactwem, jeśli odbywa się to w sposób etyczny i dobry. Ale mnie to nie napędza - powiedział wtedy miliarder.
Elon Musk, który w tym roku skończył 50 lat, nie spodziewa się, że umrze bogaty. Powiedział, że uważa, że większość jego pieniędzy zostanie wydana na budowę bazy na Marsie i nie byłby zaskoczony, gdyby projekt pochłonął całą jego fortunę.
2. Realizuj swoje pasje
To właśnie baza na Marsie jest sednem tego, co według Muska jest kluczem do sukcesu. Tak powstało SpaceX. Biznesmen powiedział, że założył firmę, ponieważ był sfrustrowany tym, że amerykański program kosmiczny nie jest bardziej ambitny. - Ciągle oczekiwałem, że wyjdziemy poza Ziemię, umieścimy człowieka na Marsie, będziemy mieć bazę na Księżycu i będziemy bardzo często latać na orbitę - mówił.
Kiedy tak się nie stało, wpadł na pomysł misji, która miała na celu wysłanie małej szklarni na Czerwoną Planetę. Pomysł polegał na tym, aby ponownie wzbudzić w ludziach zainteresowanie kosmosem i przekonać rząd USA do zwiększenia budżetu NASA.
3. Śmiałość i odwaga
Jedną z najbardziej uderzających rzeczy w biznesach Elona Muska jest ich śmiałość.
Chce on zrewolucjonizować przemysł samochodowy, skolonizować Marsa i zbudować superszybkie pociągi w tunelach próżniowych. Chce też zintegrować sztuczną inteligencję z ludzkimi mózgami oraz zburzyć przemysł energii słonecznej i akumulatorów. Wszystkie jego projekty to pomysły, które jeszcze w latach 80. zaliczano do futurystycznych fantazji.
4. Nie bój się ryzyka
W 2002 roku Elon Musk sprzedał udziały w swoich dwóch pierwszych przedsięwzięciach. Było to oprogramowanie Zip2 i firma obsługująca płatności online PayPal. Jako trzydziestolatek miał na koncie w banku prawie 200 milionów dolarów.
Planował przeznaczyć połowę swojej fortuny na biznesy, a drugą połowę zatrzymać. Tak się jednak nie stało.
Jego nowe firmy borykały się z różnego rodzaju problemami. Pierwsze trzy podejścia SpaceX nie powiodły się, a Tesla doznawała różnego rodzaju utrudnień związanych z produkcją, dostawami czy projektowaniem.
5. Ignoruj krytyków
Elon Musk przyznaje, że był zszokowany tym, jak wielu krytyków czerpie satysfakcję z popełnianych przez niego błędów. - Istniało np. wiele blogów, gdzie zegar odliczał koniec Tesli - mówił.
Pamiętaj. Sukces ocenia się na podstawie rozwiązanych problemów, a nie na ilości zarobionych pieniędzy - powiedział.
Podkreślał, że to znacznie ułatwia podejmowanie ważnych decyzji. Ponieważ można skupić się na tym, co naprawdę ma znaczenie.
6. Baw się dobrze
Elon Musk jest znany z pracoholizmu – chwali się, że pracuje 120 godzin tygodniowo. Ale to nie oznacza, że nie potrafi się dobrze bawić.
Podsycał kontrowersje procesami sądowymi o zniesławienie, paleniem marihuany na antenie i dzikimi wybuchami w mediach społecznościowych. Na Twitterze nazwał panikę wywołaną koronawirusem "głupią", a nakazy pozostania w domu nazwał "przymusowym więzieniem", twierdząc, że są "faszystowskie" i naruszają prawa konstytucyjne.
W zeszłym roku SpaceX testował pojazd Starship, który miał zabrać pierwszych ludzi na Marsa. Gigantyczna rakieta eksplodowała po tym, jak rozbiła się sześć minut po starcie. Musk wtedy również zaskoczył - okrzyknął test "niesamowitym" sukcesem.
Jak widać, jego nieprzewidywalne zachowanie nie wpłynęło na jego biznes, a ambitny przedsiębiorca potrafi łączyć pracę z zabawą i dystansem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.