O fundacji Polish Lost Art Foundation (PLAF) niewiele wiadomo. I choć organizacja działa od 2017 roku, Magdalena Ogórek nie chwaliła się wcześniej jej działalnością.
Wiadomo jedynie, że PLAF buduje we wsi Sulisławice na Dolnym Śląsku muzeum dokumentujące grabież polskich dóbr kultury w trakcie II wojny światowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie do tego podmiotu darowizny przekazywał Orlen w latach 2021-2024. I jak zaznacza Oko.Press, przelewy przychodziły do fundacji już po zmianie rządów, zanim fotel prezesa koncernu utracił Daniel Obajtek.
O jakich kwotach mowa? Orlen nie wdaje się w szczegóły, tłumacząc, że obecnie trwają działania sprawdzające w tej sprawie, natomiast sama fundacja nie ujawnia sprawozdań finansowych.
Wysokość finansowego wsparcia, które pozyskała z Orlenu Polish Lost Art Foundation, trudno oszacować. Bo Magdalena Ogórek nie udostępnia najnowszych sprawozdań PLAF. Jedyne dostępne na stronie Muzeum dokumenty to sprawozdania z lat 2017-2019 i 2021. Jedyne przychody: 340 tys. zł pozyskane w 2021 roku, najpewniej darowizna od Fundacji Lotos - pisze Oko.Press.
Dalej dziennikarze Oko.Press dodają, że była pracownica mediów rządowych odmówiła komentarza. Magdalena Ogórek stwierdziła jedynie, że "może wnioskować o dotacje do dowolnych podmiotów".
Obecnie Magdalena Ogórek, jak podaje Press.pl oddaje się pisaniu książki historycznej. W czasie rządów PiS robiła karierę w telewizji publicznej, głównie w TVP Info. Od 3 listopada 2016 do 19 grudnia 2023 współprowadziła program "W tyle wizji". W latach 2017-2020 prowadziła program "Studio Polska". Od września 2017 była także jedną z prowadzących program "O co chodzi" w TVP Info.
Czytaj także: Ogórek poza TVP Info. "Trochę smutno"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.