Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki | 
aktualizacja 

"Mają dużo pieniędzy", ciągną do Kołobrzegu. "Będzie grubo"

20

W Kołobrzegu startuje Sunrise Festival. To największy festiwal muzyki elektronicznej w Polsce. Właściciele hoteli i apartamentów liczą na utarg, choć jednocześnie boją się o swoje mienie. - Goście jadący na ten festiwal to specyficzna grupa. Trzeba być ostrożnym - mówi nam przedsiębiorca z Kołobrzegu.

"Mają dużo pieniędzy", ciągną do Kołobrzegu. "Będzie grubo"
Kołobrzeg z lotu ptaka (Wikipedia)

Kołobrzeg to nadmorskie miasto, kojarzące się głównie z kuracjuszami i uzdrowiskiem. Raz w roku miejscowość w woj. zachodniopomorskim zamienia się w europejską stolicę muzyki elektronicznej. Od 2003 roku organizowany jest tam Sunrise Festival.

Pod koniec lipca do Kołobrzegu przyjeżdża grupa ponad 100 tys. osób, spragnionych muzycznych wrażeń. To szansa na zarobek dla miejscowych przedsiębiorców. Obłożenie lokali gastronomicznych, rozrywkowych, lokalnych atrakcji czy hoteli i apartamentów jest wtedy naprawdę wysokie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Edyta Górniak w deucie z Gromee na Sunrise Festival 2019

Przedsiębiorcy zarabiają, ale narzekają

Okazuje się, że zarobek wiąże się z pewnym ryzykiem. Rozmawiający z nami właściciele apartamentów i pokoi na wynajem mówią, że spotykali się niekiedy z nieprzyjemnościami ze strony festiwalowych gości. Nie każdemu podoba się ich sposób na zabawę.

Goście festiwalu to specyficzna grupa. Trzeba być ostrożnym. Nie stronią od różnych uciech. Niekiedy jest z nimi problem. Nadużywają zaufania i potrafią zrobić dużą imprezę w apartamencie. Kiedyś wynająłem pokój dla 5 osób w domku letniskowym. Okazało się, że śpi tam około 20 gości - mówi nam pan Jacek, który posiada lokale wczasowe w Kołobrzegu.

Przedsiębiorca wskazuje, że przyjazd festiwalowiczów wiąże się też z zaletami. - Nie ma problemu z płatnością. Uregulują też kwoty za wszystkie zniszczenia. No, można najeść się trochę nerwów, trzeba uważać, ale chociaż da się zarobić - tłumaczy nam właściciel domków.

Niektórzy nie chcą już wynajmować lokali na czas Sunrise Festival i rezygnują z zarobku na czas festiwalowego weekendu. Powód? Znaczne zniszczenia i nadużywanie zaufania wynajmującego.

Goście tego festiwalu mają dużo pieniędzy, więc nie obchodzą ich podwyżki cen na czas tej imprezy. Muszą się dostosować do oczekiwań rynku. Kasa jest, ale ja już np. z tego zrezygnowałem. Dlaczego? Wynająłem kiedyś apartament i o 5 rano na moim balkonie bawiło się 30 osób - mówi nam pan Bogusław, właściciel apartamentów w Kołobrzegu.

Mężczyzna ma wiele nieprzyjemnych wspomnień z czasu pracy przy festiwalu. Mówi, że "wraz z ochroną musiał interweniować w sprawie głośnych, pijanych ludzi, którzy utrudniali życie innym gościom". Dodaje też, że najczęściej festiwalowicze nie pozostawiali po sobie porządku.

Wchodzę do mieszkania. Rozglądam się. Wszędzie brud, meble poniszczone. Na podłodze około 50 butelek po piwie. Nie bawię się już w to - twierdzi przedsiębiorca.

Pan Bogusław dodaje, że uszkodzenia przewyższały często wpłacaną kaucję. W jego opinii to, że festiwal jest teraz organizowany na obrzeżach Kołobrzegu (na Podczelu, na terenie starego lotniska wojskowego) to "zbawienie".

Nie wszyscy mają jednak tak złe doświadczenia ze współpracy z festiwalowiczami.

Wynajmuję pokoje wielu fajnym, młodym ludziom. Mam wrażenie, że narzekają ci, co zapomnieli, jak to jest być młodym. Jasne. Imprezują. Mają do tego prawo, są młodzi. Niszczenie mienia? To zdarza się każdemu. Kiedyś łóżko zniszczyła mi para starszych kuracjuszy. Od tego jest kaucja - uważa pani Katarzyna, która prowadzi w Kołobrzegu ośrodek wczasowy.

Kobieta dodaje, że obłożenie w czasie festiwalu jest bardzo wysokie i w tym roku również liczy na maksymalne zyski ze swojej działalności. Wskazuje też, że zawsze można bawić się z festiwalowiczami wspólnie.

Tam zawsze było i na pewno będzie grubo. Ale w pozytywnym kontekście. Sama lubię taką muzykę, na Sunrise Festival chodziłam jako młoda dziewczyna. Teraz już nie chodzę, mam dzieci i obowiązki. Nie znaczy to, że nie lubię porozmawiać, a nawet pobawić się z festiwalowiczami. To pozytywni ludzie - tłumaczy nam właścicielka turystycznego obiektu.

Autor: Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić