O szczegółach pisze "Gazeta Pomorska". Powołano się choćby na Krystynę Michałek, która pełni funkcję regionalnego rzecznika ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Zaznaczyła ona, że prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy.
Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego, również za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu ubezpieczenia - spostrzega "Pomorska".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od 2022 roku za okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu ubezpieczenia zasiłek chorobowy jest przyznawany maksymalnie przez 91 dni. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to niezdolności do pracy powstałej na skutek poddania się koniecznym badaniom dla kandydatów na dawców m.in. komórek czy narządów oraz zabiegowi ich pobrania, a także niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub ciążą.
Jeżeli po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. O okolicznościach przyznania tego świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS - oznajmiła Krystyna Michałek, cytowana przez "Gazetę Pomorską".
Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?
Zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie otrzymasz wtedy, gdy:
- masz prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- masz prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej przysługującej z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych,
- kontynuujesz lub podjąłeś działalność zarobkową, która daje Ci tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym albo masz prawo do świadczeń za okres choroby,
- masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
- masz prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- nie nabyłeś prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, bo nie przepracowałeś wymaganego okresu wyczekiwania,
- Twoje ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego - informuje ZUS.