Od 1 stycznia 2024 wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Najważniejszą ze zmian jest likwidacja wygasającego charakteru świadczenia. Dzięki temu w nowym roku na "pomostówki" przejdzie około 7,3 tys. Polaków
Nowe przepisy ws. "pomostówek"
Do tej pory emerytury przysługiwały tylko osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 roku. Po modyfikacji przepisów przyszli emeryci pomostowi nie będą musieli udowadniać, że wykonywali taką pracę przed 31 grudnia 1998 roku.
Zmiany dotyczą pracowników, którzy wykonywali swoje obowiązki zawodowe w warunkach szkodliwych lub uciążliwych, w tym m.in. górników, kierowców autobusowych czy ratowników medycznych.
Czytaj także: Rekordzista z Kielc. Pobiera ponad 27 tys. zł emerytury
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Masowe kontrole PIP
W związku z nowymi przepisami od 1 stycznia 2024 roku kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy ruszą w Polskę, by sprawdzić osoby ubiegające się o świadczenie oraz skontrolować ich pracodawców.
Od nowego roku inspektorzy PIP będą mieli nowe uprawnienia w zakresie kontroli stanowisk. Pracownicy inspekcji będą weryfikować, czy potencjalny "pomostowicz" rzeczywiście wykonuje swoją pracę w "warunkach szczególnych".
Kontrole mogą skutkować dodatkowymi obciążeniami dla pracodawców. Działania te będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny - PIP chce zniechęcić przedsiębiorców do naruszania lub obchodzenia przepisów.
Celem kontroli jest nie tylko wytknięcie pracodawcom uchybień, lecz także podniesienie standardów przestrzegania przepisów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego będzie podczas nich sprawdzane, czy pracownik wykonujący daną pracę pracuje w szczególnych warunkach, a jeżeli tak, to czy jest to odpowiednio udokumentowane i ujęte w ewidencji - przekonuje cytowana przez "DGP" radca prawny Iwona Smolak.