Poczta Polska odpowiada za pobór abonamentu RTV, jak również za kontrolowanie, aby zarejestrowane odbiorniki były regularnie opłacane. W praktyce oznacza to, że Poczta Polska może monitorować płatności bez konieczności wysyłania kontrolerów do naszych domów.
Jeśli zarejestrowaliśmy odbiornik RTV, a następnie zaprzestaliśmy płacenia abonamentu, system jest w stanie wykryć te zaległości automatycznie, bez potrzeby fizycznej wizyty inspektorów. To oznacza, że osoby, które przestają uiszczać opłaty, mogą spodziewać się działań egzekucyjnych bez uprzednich kontroli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sytuacja może być szczególnie trudna dla emerytów, którzy zalegają z płatnościami. W takich przypadkach organy skarbowe mają prawo do pomniejszenia emerytury o kwotę zaległego abonamentu RTV. Oznacza to, że emerytura będzie regularnie obniżana, aż całe zadłużenie zostanie w pełni uregulowane.
Do kiedy trzeba płacić abonament RTV?
Abonament RTV należy uiszczać do 25. dnia każdego miesiąca, co jest terminem ostatecznym obowiązującym na terenie całego kraju. Stawki abonamentu RTV są ustalone w następujący sposób: 27,30 zł miesięcznie za posiadanie telewizora lub za telewizor i radio razem oraz 8,70 zł miesięcznie za samo radio.
Jeżeli nie płacimy abonamentu RTV za zarejestrowany sprzęt, nasze dane zostaną przekazane do Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, gdzie zostaniemy zarejestrowani jako dłużnicy. Wtedy otrzymamy pismo z wezwaniem do zapłaty, które przydzieli nam 7-dniowy termin na uregulowanie zaległości.
Jeśli nie dokonamy płatności w wyznaczonym czasie, sprawa zostanie przekazana do odpowiedniego urzędu skarbowego, który jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania.
Jak spłacić dług?
Po przekazaniu sprawy do urzędów skarbowych, istnieje kilka metod spłaty zadłużenia. W przypadku emerytów, niespłacone należności mogą prowadzić do zajęcia części ich emerytury. Skarbówka ma możliwość ściągnięcia zaległości poprzez obciążenie rachunku bankowego dłużnika, wykorzystanie nadpłaty podatkowej, jeśli taka istnieje, zajęcie części emerytury, co wpłynie na wysokość miesięcznych świadczeń, lub obciążenie pensji, jeśli dłużnik jest zatrudniony.
W ostateczności, skarbówka może skorzystać z usług komornika sądowego, który będzie egzekwował należności zgodnie z prawem. Takie środki mają na celu skuteczne odzyskanie zaległych płatności, co podkreśla wagę terminowego regulowania abonamentu RTV.
Czytaj także: Mieszkania we Włoszech tańsze niż w Polsce. To nie żart
Nie wszyscy seniorzy są narażeni na obniżenie emerytury z powodu zaległości w płatności abonamentu RTV. Istnieje grupa osób, które są zwolnione z tego obowiązku. Dotyczy to między innymi osób, które ukończyły 75. rok życia, osób zaliczanych do I grupy inwalidzkiej, inwalidów wojennych lub wojskowych, oraz osób po 60. roku życia, jeśli ich emerytura nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.