Rzadkie, unikatowe i bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów egzemplarze, pobudzają wyobraźnię zarówno koneserów literatury, antykwariuszy, jak i historyków.
Co decyduje o wartości książki? Podobnie jak w przypadku innych dóbr kultury to ich wiek, stan zachowania, edycja lub inne czynniki, jak np. ich historia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Antykwariusze stwierdzają, że pozycjami o dużej wartości są zachowane w dobrym stanie pierwsze wydania, bądź bardzo rzadkie egzemplarze. Z dostępnych pozycji w sprzedaży najbardziej cenione są najstarsze egzemplarze klasyki literatury. Dodatkowym atutem podbijającym cenę takiej publikacji może być autograf autora, bądź udowodniony fakt, że książka była w posiadaniu kogoś znanego.
W dobie szeroko dostępnego internetu warto sporządzić listę znalezionych książek i sprawdzić na aukcjach oraz forach dyskusyjnych, czy ktoś je poszukuje.
Ostatnio na giełdzie w Bytomiu grupa kolekcjonerów poszukiwała pierwszego wydania książki Stanisława Lema "Astronauci" z 1951, która wyceniana jest w okolicach 1 do 2 tys. zł. Z kolei reporterzy Interii, wskazują, że najlepiej wycenianą książką wydaną w PRL-u jest aktualnie egzemplarz popularnego "Małego Księcia" z 1947 roku, książka kosztuje ponad 30 tys. zł.
Najdroższe książki w historii
Jedną z najbardziej znanych i drogich książek jest "Kodeks Leicester" Leonarda da Vinci, która został zakupiona przez Billa Gatesa w 1994 za ponad 30 mln dolarów. Kolejnym przykładem jest jeden z jedenastu zachowanych egzemplarzy "Bay Psalm Book" - pierwszej publikacji wydanej w koloniach brytyjskich w Ameryce Północnej. David Rubenstein zapłacił za nią ponad 14 mln dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej cenne są zaginione książki tzw. "lost media". Znalezienie takich publikacji autorstwa ważnych postaci dla historii i kultury, mogłoby stać się nie tylko krajową, ale globalną sensacją.
Czytaj również: Jaka pogoda w lany poniedziałek? Lepiej mieć parasol pod ręką