Szef NBP Adam Glapiński w przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos podkreślił, że należy się liczyć z tym, iż polska gospodarka pozostanie w najbliższej przyszłości pod wpływem nieprzewidzianych wydarzeń o zasięgu globalnym. W przesłaniu, które opublikowano na stronie Obserwatora Finansowego, zaznaczył również, iż bank centralny będzie musiał tę niepewność uwzględnić w swoich decyzjach.
I choć trudno w tych warunkach o przesadny optymizm, patrząc nieco szerzej na kontekst międzynarodowy i historyczny, można śmiało powiedzieć, że nie mamy żadnych powodów do kompleksów. Parafrazując wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka, Gottfrieda Wilhelma Leibniza, można by wręcz przewrotnie powiedzieć, że gospodarczo Polska znajduje się "w najlepszym z możliwych światów" - spostrzegł Glapiński.
Na tym nie skończył. - Nie jest to oczywiście świat idealny, najlepszy w sensie absolutnym i bezwzględnym - bo taki po prostu nie istnieje i istnieć nie może - ale świat optymalny, czyli najlepszy w tych warunkach, na które w dużej mierze nie mamy wpływu - kontynuował.
Adam Glapiński o stopach procentowych
Glapiński zwrócił też uwagę na to, że w październiku Rada Polityki Pieniężnej zainicjowała "zdecydowane podwyższanie stóp procentowych".
Prezes NBP poinformował, że prawdopodobnie będzie to kontynuowane w kolejnych miesiącach "aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży". Działamy przy tym rozważnie: chcemy sprowadzić inflację do celu, ale z uwagi na jej w dużym stopniu podażowy charakter, staramy się tak skalibrować tempo zaostrzania polityki pieniężnej, aby nie wyrządzić nadmiernych szkód społecznych i gospodarczych".
Raz jeszcze przywołam słowa Leibniza: żyjemy w najlepszym z możliwych światów. Wprawdzie borykamy się z inflacją, zagrożeniami dla wzrostu, niepewnością gospodarczą i geopolityczną, ale w tych warunkach, w jakich przyszło nam działać i podejmować decyzje, polska gospodarka radzi sobie naprawdę dobrze, z czego jestem osobiście bardzo dumny - podsumował Adam Glapiński.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.