W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o przyszłości stóp procentowych w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości, że RPP zadecyduje o podwyżce stóp procentowych. W odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" ekonomiści największych polskich banków wskazali w większości, że Rada zdecyduje o podwyżce stopy referencyjnej z 0,5 proc. do 1 proc.
Ich zdaniem to i tak za mało, by zatrzymać rozpędzoną inflację w Polsce. Zapytani przez "Rz" przeciętnie ocenili, że główna stopa procentowa w Polsce powinna sięgnąć 2,8 proc.
Wyższe stopy procentowe to wyższa rata kredytu
Jednak każdorazowa podwyżka stóp procentowych oznacza wyższą ratę kredytu hipotecznego. Wszystko dlatego, że większość Polaków bierze kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, gdyż są tańsze. Jednak oznacza to, że ryzyko ewentualnej podwyżki stóp procentowych biorą na siebie.
O ile zatem wzrosną raty? Załóżmy, że RPP rzeczywiście podjęła decyzję o podniesieniu stóp o 0,50 pp. Nasz kredytobiorca zaciągnął zobowiązanie w wysokości 330 tysięcy złotych (zbliżone do średniej stawki kredytów zaciąganych we wrześniu 2021 roku). Spłacać je ma przez 25 lat, a marża banku wynosi 2,61 proc.
Według wyliczeń Expandera dla BusinessInsider.pl obecnie płaci on ratę na poziomie 1 626 złotych. Po podwyżce stóp do 1 proc. jego rata automatycznie wzrośnie do wysokości 1 715 złotych.
A co gdyby RPP podniosła stopy np. o 0,75 pp. lub o 1 pp.? W takim wypadku jego rata wzrośnie odpowiednio do wysokości 1 760 złotych lub 1 806 złotych.
UOKiK udostępnia kalkulator
Trzeba jednak pamiętać, że warunki każdego kredytu są inne. Na ich wysokość wpływa tak wiele czynników, że wszystkie podawane prognozy podwyżek rat kredytów są jedynie szacunkowe.
Kredytobiorcom pomóc jednak może narzędzie udostępnione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK przygotował specjalny kalkulator, który pomoże sprawdzić, jak zmieni się sytuacja w przypadku naszego kredytu. Wystarczy tylko wpisać w odpowiednie rubryki warunki swojej pożyczki. Wspomniane narzędzie znajdziecie tutaj.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.