Podatek za psa to powszechna nazwa opłaty, której wysokość ustala dany samorząd. W wielu miejscowościach, chociażby ze względu na trudności związane z weryfikacją należności, rady miasta i gminy zrezygnowały z daniny za czworonoga. Wciąż nie brakuje jednak takich, w których musimy zapłacić za posiadanie czworonoga.
Masz psa? Nie zapomnij o tym podatku
Zgodnie z przepisami, podatek za posiadanie psa jest uchwalany przez radę gminy lub miasta. Jego wysokość jest aktualizowana co roku. Począwszy od 1 stycznia opłata maksymalna wynosi 173,55 zł. Oznacza to, że władze gminy mogą ustalić ją na niższym poziomie - mają w tym względzie absolutną dowolność.
"Płacisz, jeśli masz psa i mieszkasz w gminie, która ustaliła taką opłatę. Sprawdź na stronie internetowej gminy, czy masz zapłacić. Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa - masz obowiązek zapłacić" - tłumaczy Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: "Koszyk o2". Duża niespodzianka przed majówką
Są też wyjątki. Prawo przewiduje zwolnienie z podatku za posiadanie psa. Jeśli posiadamy orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a nasz czworonóg jest psem asystującym, to nie musimy wnosić opłaty. Podobnie jest w sytuacji, w której posiadamy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Podatku nie płacą też osoby, które mają ponad 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.
"Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki - zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa" - podkreśla resort finansów.
Opłaty za posiadanie jednego lub dwóch psów nie trzeba też uiszczać w momencie, gdy opłacamy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. W takiej sytuacji danina wnoszona jest za trzeciego i każdego kolejnego czworonoga.
Czytaj także: Niepokojące doniesienia z Tatr tuż przed majówką
Szefowie niektórych miast starają się też zachęcać do adopcji psów ze schroniska. Robią to poprzez zwolnienie z podatku tych czworonogów, które zostały zabrane z przytuliska. Warto zatem zweryfikować ten fakt w danym urzędzie gminy.
Kiedy i gdzie zapłacić podatek za psa? "Płacisz co roku. O dokładnym terminie decyduje gmina. Termin znajdziesz na stronie internetowej gminy" - informuje Ministerstwo Finansów. Opłaty można dokonać w kasie gminy, przelewem na konto gminy, a także u osoby, którą wyznaczyła gmina (tzw. inkasent).
Czytaj także: Ogromny huk w Sosnowcu. "Aż podskoczyłam na kanapie"