Kolekcjonowanie monet to hobby uprawiane przez wielu Polaków. Przytłaczająca większość osób robi to z czystej pasji, a także sentymentu do minionych czasów. Są jednak tacy, którzy zajmują się tym głównie ze względów zarobkowych.
Co wpływa na wartość monety?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na wartość monety wpływa wiele czynników. To przede wszystkim rzadkość jej występowania - im mniej egzemplarzy pojawiło się na rynku, tym większej ceny możemy oczekiwać. Bardzo istotny jest także stan jej zachowania, a także skład jakościowy, często oceniany przez numizmatyków.
Oczywistym jest więc, że im lepszy stan monety, a także jej rzadkość, tym większe pieniądze ze dany egzemplarz można uzyskać. Kolekcjonerzy cenią także wyjątkowość danej monety, przez którą jej wartość może znacząco poszybować w górę.
Monety z czasów PRL-u są szczególnie cenne
Szczególną estymą cieszą się pieniądze z czasów PRL-u. To często bardzo poszukiwane okazy, także ze względu na wartość sentymentalną. Oczywiście znakomita większość z nich nie posiada obecnie żadnej wartości ze względu na ich powszechność, ale co jakiś czas pojawiają się perełki.
Jedną z nich jest 10-groszówka wydana w 1973 r. W maju ubiegłego roku za jeden z egzemplarzy tej monety właściciel uzyskał kwotę około 36 tysięcy złotych. Dlaczego moneta okazała się aż tak wartościowa?
Wspomniana 10-groszówka trafiła do obiegu bez znaku mennicy. Tym samym jest to jedyna taka moneta z czasów PRL-u, która znajdowała się w powszechnym użyciu. Można oczekiwać, że jej wartość z czasem będzie tylko wzrastać.