Banknoty nie będą dłużej ważne
Bank Anglii przypomina o tym, że już 30 września 2022 roku banknoty o nominałach 20 i 50 funtów stracą status prawnego środka płatniczego. Brytyjskie media ciągle przypominają o tym, by je wymienić lub wydać, jednak poza granicami Anglii nie jest już o tym tak głośno.
Banknoty zostaną zastąpione przez polimerowe wersje. Minął już rok od pierwszej emisji polimerowego banknotu o nominale 50 funtów, na którym widnieje wizerunek naukowca oraz kryptologa Alana Turinga z Bletchley Park. Banknot polimerowy o nominale 20 funtów jest w obiegu dłużej. Na nim z kolei znajduje się wizerunek malarza Williama Turnera.
Dlaczego papierowe banknoty zastępuje się polimerowymi?
Zmiany podyktowane są przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa. Jak podają władze Banku Anglii, polimerowe banknoty są o wiele trwalsze i trudniejsze do podrobienia. Papierowe pieniądze są więc wycofywane z obiegu. Większość papierowych banknotów jest już zastąpiona nowymi, jednak w obiegu nadal pozostaje ponad 6 mld funtów papierowych o nominale 20 funtów i ponad 8 mld funtów papierowych o nominale 50 funtów. To ponad 300 mln banknotów 20-funtowych oraz 160 mln banknotów o nominale 50 funtów.
Co można zrobić ze starymi banknotami?
Ostatni dzień na to, by móc posługiwać się starymi banknotami to 30 września 2022 roku. Po tym czasie korzystanie z nim będzie niemożliwe. Do tego czasu trzeba wydać je lub wymienić, a posiadacze mogą to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym rozwiązaniem jest zdeponowanie ich w brytyjskim banku. Podczas wybierania pieniędzy z konta otrzyma się nowe banknoty. Kolejną opcją jest wymiana za pomocą brytyjskiej poczty. Można także udać się do kasy Banku Anglii.
Ryzykownym, choć akceptowalnym rozwiązaniem, jest wysłanie banknotów do siedziby Banku Anglii w Londynie (adres: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH). Do listu należy dołączyć dane do przelewu. Robi się to jednak na własne ryzyko. W przypadku zagranicznych kont, na które trafić mają środki, mogą pojawić się opłaty ze strony banku. Płatność będzie dokonywana jedynie na konta, które akceptują funty brytyjskie.
Ostatnią z opcji jest skorzystanie z oferty kantorów, które skupują stare banknoty. Wiele z nich znajduje się np. na terenie Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo