Masz w domu tę monetę? Może być warta nawet 100 tys. złotych

6

W Polsce nie brak monet, które, choć nie posiadają wysokiego nominału, to ze względu na swoją unikatowość warte są tysiące złotych. Tak jest, chociażby w przypadku pięciozłotowej monety Nike, będącej dla kolekcjonerów prawdziwym białym krukiem, za którego gotowi są zapłacić tysiące złotych.

Masz w domu tę monetę? Może być warta nawet 100 tys. złotych
Pięciozłotówka warta tysiące złotych (Pixabay, gosiak1980)

W niemal każdym polskim domu kryją się przedmioty, które pozornie mogą wyglądać na warte grosze, a tak naprawdę są niezwykle cenne dla kolekcjonerów. Dotyczy to nie tylko ceramiki, pocztówek czy znaczków, ale często także poukrywanych w szafach monet. Te nawet mimo niewielkich nominałów, mogą być warte prawdziwe krocie.

Doskonałym przykładem może być niepozorna moneta Nike, uznawana za jeden z najrzadszych pieniędzy w II Rzeczypospolitej Polskiej. Choć posiada ona zaledwie pięciozłotowy nominał, to tak naprawdę jej obecna wartość może być znacznie większa.

Wszystko za sprawą jej ogromnej unikatowości. Pięciozłotówkę z wizerunkiem bogini Nike produkowano bowiem zaledwie od 1928 r. do 1932 r. Po 4 latach została jednak wycofana, ze względu na panującą w Polsce inflację. Wartość srebra wykorzystywanego do jej tworzenia była bowiem znacząco wyższa niż wartość nominalna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jedyne takie miejsce w Polsce. Tysiące turystów chcą je zobaczyć

Ta pięciozłotówka warta jest tysiące złotych

Większość tych monet zatem przetopiono, a to w połączeniu z niewielką ilością wyprodukowanych egzemplarzy spowodowało, że są dziś one jak białe kruki dla kolekcjonerów. Numizmatycy za dobrze zachowany egzemplarz pięciozłotówki z Nikę, są w stanie zapłacić nawet 100 tys. złotych.

Niestety nawet jeśli posiadamy tego typu monetę w domu, warto upewnić się, że nie jest ona repliką. Przede wszystkim pięciozłotówkę z Nikę charakteryzuje postać greckiej bogini zwycięstwa. Na rencie znajdować będzie się także łaciński napis "salus rei publicae suprema lex" oznaczający dobro republiki najwyższym prawem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nike 1932 - najrzadsza moneta obiegowa II RP w przepięknym stanie zachowania

To czy nasz egzemplarz jest autentyczny powinien ocenić numizmatyk, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić