W połowie maja weszła w życie ustawa wprowadzająca nową edycję ustawowych wakacji kredytowych. Nowe przepisy wprowadzają kilka istotnych zmian. Najważniejszą z nich jest ta o możliwości odroczenia spłaty łącznie czterech rat. Przy czym konieczne jest spełnienie określonych warunków.
25 czerwca podczas konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek powiedział o niepokojącym zjawisku obserwowanym w ostatnim czasie, a dotyczącym naginania prawa przez część kredytobiorców.
Jak przypomina serwis Bankier.pl, nowe przepisy prawa zawężają grono uprawnionych do korzystania z opcji odroczenia rat kredytu hipotecznego do osób szczególnie obciążonych spłatą zobowiązania. Pod rygorem odpowiedzialności karnej klient banku składa oświadczenie, że stosunek raty do dochodu przekracza próg 30 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacje kredytowe. Banki będą składać zawiadomienia do prokuratury
Spora część klientów składa oświadczenia o uruchomieniu wakacji kredytowych niezgodnie z rzeczywistością. Nie spełnia bowiem wymogu wskaźnika 30 proc. raty do dochodu - zaalarmował Białek. Prezes ZBP podkreślił przy tym, że banki mają prawo weryfikacji składanych przez klientów oświadczeń.
Bank ma prawo weryfikacji oświadczeń. Podkreślam, że może zażądać dodatkowych dokumentów. (…) Prawo weryfikacji dokumentów potwierdzających oświadczenia składane przez klienta potwierdzał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Co więcej, UOKiK potwierdzał również możliwość cofnięcia skutków złożonego oświadczenia o uruchomieniu wakacji, jeśli bank poweźmie informacje, iż zostało ono złożone niezgodnie z prawdą – zaznaczył Tadeusz Białek.
Początkowo banki mają się kontaktować z klientami i informować, że oświadczenie zostało złożone niezgodnie z prawdą. Gdy mimo tego, kredytobiorcy nie wycofają oświadczenia, sprawa ma trafiać do prokuratury.
Są jednak klienci, którzy ‘na siłę’ próbują te oświadczenia przy braku spełnionych przesłanek składać. Po raz kolejny informuję, że banki będą w takich oczywistych sytuacjach naruszeń składać zawiadomienia do prokuratury – podkreślił prezes Związku Banków Polskich.
Białek tłumaczył podczas konferencji, jak wygląda skala nadużyć. - Próbują w kilku bankach złożyć wniosek o wakacje, nie zdając sobie sprawy, że banki takie informacje posiadają poprzez Biuro Informacji Kredytowej. Takie przypadki również będą przez banki wykrywane, będą cofane skutki składanych oświadczeń. I w oczywistych przypadkach naruszeń składane zawiadomienia do prokuratury – zaznaczył Tadeusz Białek.
Czytaj także: Jak zwiększyć zdolność kredytową? Sprawdzone sposoby
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.