To była pierwsza gala miejskiego "becikowego" od 2020 roku. Jak podaje UM Ostrów w styczniu br. przyznano w sumie 52 decyzje – dla rodziców 25 dziewczynek i 19 chłopców oraz dwóch par bliźniąt. Z miejskiego budżetu wypłacono 32 500 złotych.
Czytaj także: Bosacka alarmuje. To nie jest produkt dla dzieci!
Rodzice podkreślają, że tego typu wsparcie jest niezwykle ważne i potrzebne.
Bardzo dobrze, że w naszym mieście jest miejskie becikowe. Zawsze to jakaś pomoc. Po narodzeniu dziecka się przyda taka pomoc finansowa, bo to zawsze jest jakiś wydatek – podkreśla pan Maciej, tata Ignacego, cyt. przez umostrow.pl
Nawet 2 tys. zł w przypadku bliźniaków i 3 tys. zł na trojaczki
Rodzice otrzymują 500 złotych wsparcia na nowo urodzone dziecko. W przypadku kiedy na świecie pojawią się bliźniaki, trojaczki lub więcej dzieci, rodzice na każde z nich, od miasta, otrzymują po 1000 złotych.
To przejaw troski o mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Z jednej strony dbamy i dokładamy starań, by w naszym mieście dobrze się żyło seniorom, ale nie możemy zapominać o tych, którzy to życie swoje rodzinne i zawodowe dopiero rozpoczynają i takiej pomocy także od władz miasta potrzebują, oczekują i potrafią docenić i się z niej cieszyć – podkreśla Sebastian Górski, z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomysłodawczynią wprowadzenia miejskiego becikowego była prezydent miasta Beata Klimek. Program ruszył pod koniec 2015 roku. W ciągu 8 lat wydano 4500 decyzji. Z miejskiego budżetu wypłacono w sumie 2,6 mln złotych. - Chce, by nasze miasto było wygodne, bezpieczne i atrakcyjne. Wielokrotnie podkreślałam, że inwestycja w ostrowską rodzinę jest najważniejszą lokatą. Rozwój Ostrowa byłby niczym, gdyby nie ludzie, dla których to robimy. Nie ma dla wójta, burmistrza lub prezydenta większego wyzwania, niż odpowiedzialna polityka prorodzinna. Rodzina jest dla nas najważniejsza – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Jak otrzymać miejskie becikowe?
Aby otrzymać miejskie becikowe, należy spełnić dwa warunki. Pierwszy - zamieszkiwać w Ostrowie Wielkopolskim co najmniej 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Drugi - złożyć wniosek w Urzędzie Miejskim w pierwszym roku życia dziecka.