Narayana Murthy to indyjski miliarder, założyciel firmy Infosys (gigant z sektora nowych technologii), a prywatnie - teść premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka. W jednym z indyjskich programów telewizyjnych biznesmen zachęcał młodych ludzi, by poświęcili się dla dobra kraju, pracując po 70 godzin tygodniowo.
Produktywność pracy w Indiach jest jedną z najniższych na całym świecie. Nasi młodzi muszą powiedzieć: "To mój kraj, chcę pracować 70 godzin tygodniowo". To oni mogą z zapałem budować ten kraj - powiedział miliarder w wywiadzie udzielonym pod koniec października.
Wypowiedź biznesmena wywołała ogromne kontrowersje. Okazało się jednak, że pomysł zyskał poparcie wśród... innych miliarderów. Do tego grona należy m.in. Sajjan Jindal, któremu nie podoba się "kultura pięciodniowego tygodnia pracy'', bo ''nie jest tym, czego potrzebuje rozwijający się kraj o takim rozmiarze".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Całym sercem popieram pana Naranayę Murthy’ego. Nie chodzi o wypalanie się, chodzi o poświęcenie. Musimy sprawić, że Indie będą gospodarczą potęgą, z której wszyscy będziemy dumni - stwierdził Jindal.
Pytanie tylko, o jakim poświęceniu mowa. Może się okazać, że młodzi obywatele Indii będą musieli zapłacić najwyższą cenę za pracę ''dla dobra kraju''.
Umrzeć z przepracowania
Przeglądając komentarze w sieci nietrudno się zorientować, że wielu użytkowników mediów społecznościowych, również w Europie, sceptycznie (delikatnie mówiąc) podchodzi do pomysłu miliardera. Ale nie chodzi tu tylko o opinie ludzi. Warto przyjrzeć się liczbom, które jasno pokazują, że przepracowanie może zabijać.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że między 2000 a 2016 rokiem liczba zgonów związanych ze zbyt długą pracą w skali globalnej wzrosła o 42 proc.
W 2016 r. zbyt wiele godzin pracy tygodniowo doprowadziło do śmierci 745 tys. osób z powodu udaru i choroby niedokrwiennej serca (dane opublikowano w czasopiśmie "Environment International").
— Praca 55 godzin lub więcej tygodniowo jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia — podkreśliła dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia w Światowej Organizacji Zdrowia.