Minister zdrowia Izabela Leszczyna potwierdziła, że nie bierze udziału w rozmowach dotyczących reformy składki zdrowotnej, podkreślając, że w interesie pacjentów jest utrzymanie jej obowiązującego poziomu.
Wiem, że liderzy partii z Ministerstwem Finansów prowadzą rozmowy. Ja jako minister zdrowia w tych rozmowach nie uczestniczę, ponieważ w dobrze pojętym interesie pacjentów leży nieobniżanie składki zdrowotnej. I to, co powiedziałam, jest eufemizmem – powiedziała Leszczyna.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową, Ministerstwo Zdrowia stanowczo sprzeciwia się obniżeniu składki z uwagi na konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu finansowania systemu opieki zdrowotnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trudna sytuacja finansowa NFZ
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok brakuje środków na pokrycie wszystkich nadwykonań, czyli procedur przekraczających ustalone limity w niektórych obszarach medycyny. Dotyczy to głównie specjalistycznych dziedzin, takich jak ortopedia, kardiochirurgia, programy lekowe oraz transplantologia.
W celu sfinansowania nadwykonań NFZ musiał już zwiększyć swój plan finansowy o 21 miliardów złotych. Środki te pochodziły m.in. z Funduszu Zapasowego NFZ, zwiększonych wpływów ze składki zdrowotnej, a także dotacji z budżetu państwa i zbycia obligacji.
Resort przekazuje, że Fundusz Zapasowy, który wcześniej przeznaczano na finansowanie nadwykonań, został wyczerpany w I kwartale 2024 r. Był on tworzony w czasie pandemii COVID-19, kiedy ograniczony dostęp do świadczeń medycznych skutkował oszczędnościami, ale też tzw. długiem zdrowotnym.
Składka zdrowotna zostanie obniżona?
W kampanii wyborczej bardzo wyraźnie mówiliśmy o obniżeniu składki zdrowotnej (...) i to z całą pewnością zrobimy. Przedsiębiorcy nie mogą już dłużej czekać – minister finansów Andrzej Domański.
Rządowy portal opublikował w ubiegłym tygodniu założenia projektu Ministerstwa Zdrowia, które przewidują wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców przychodów oraz kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.
Planowane zmiany mają dotyczyć czegoś więcej – zgodnie z zapowiedziami z kwietnia, Izabela Leszczyna i Andrzej Domański przedstawili szerszy plan reformy. Oprócz zniesienia obowiązku naliczania składki od zbywania środków trwałych zapowiedziano także inne modyfikacje dotyczące poziomu składki zdrowotnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.