Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ceramika z PRL-u może osiągać wysokie ceny. Przez to, podczas remontów lub porządków w "babcinych" szafkach, często wyrzucane są przedmioty, które mogłyby przynieść spory zysk. To spory błąd. Kolekcjonerzy na aukcjach internetowych są skłonni zapłacić za nie naprawdę duże kwoty.
Masz w kuchni takie naczynia? Możesz sporo zarobić
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co wpływa na wartość ceramiki z okresu PRL-u? Istnieje kilka kluczowych cech. Przede wszystkim całe komplety naczyń są bardziej cenione. Posiadanie pojedynczych elementów, jak talerz czy filiżanka, nie przyniesie ogromnego zysku. Ważny jest również wzór na naczyniu - donosił "Fakt".
Kiedyś niektóre naczynia były produkowane masowo, więc na rynku jest ich dużo. Cenniejsze są te, które były wydawane w ograniczonej liczbie. Przykładem mogą być naczynia z Zakładów Fabryki Porcelitu Stołowego w Pruszkowie, które można rozpoznać po sygnaturach "P" czy "ZPS Pruszków Made in Poland". To dla ich posiadaczy może być prawdziwa żyła złota.
Dużą popularnością cieszą się również ręcznie malowane przedmioty z fabryk we Włocławku, Chodzieży oraz Ćmielowie. Zwłaszcza wyroby z Ćmielowa, jednej z najstarszych fabryk w Polsce, są bardzo cenione. Jak je rozpoznać? Ich znakiem szczególnym jest sygnatura w postaci litery "C" w trójkącie z napisem "Ćmielów" czy "Polska Fabryka Porcelany w Ćmielowie".
Na rynku dostępne są też przedwojenne naczynia z Ćmielowa, które mogą osiągać wartości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Również dekoracyjne figurki z lat 50. XX wieku mogą przynieść około 1000 zł. Ceny zależą oczywiście od stopnia utrzymania naczynia.
Czytaj także: Masz je w domu? Te książki mogą być sporo warte
Stare monety możesz zamienić na realne pieniądze
Przy poszukiwaniach cennej ceramiki w starych szafkach warto zwrócić uwagę na monety z PRL-u. Także i bilon sprzed kilkudziesięciu lat może zapewnić nam spore zyski. Za 20-groszówkę z 1957 roku można otrzymać nawet 1000 zł, a za 1-złotówkę kilka tysięcy złotych.
Co więcej, wiele przedmiotów - wraz z upływem lat - podnosi swoją wartość. Często posiadacze rzadkich naczyń czy monet z ery PRL decydują się poczekać z odsprzedaniem swoich okazów. Warto jednak zawczasu udać się rzeczoznawcy czy numizmatyka, który pozwoli nam określić faktyczną wartość naszych przedmiotów.