Produkcja tej monety rozpoczęła się w 1928 roku, a zakończyła w roku 1932. Pięciozłotówka została wycofana z obiegu w wyniku zmiany ustroju monetarnego. Dziś to absolutny skarb wśród kolekcjonerskich zbiorów monet.
Jak wygląda ta cenna moneta? Na awersie widnieje wizerunek orła w koronie, wartość nominalna "5 zł" oraz data produkcji. Z kolei na rewersie bogini zwycięstwa Nike i napis "Rzeczpospolita Polska". Oficjalne szacunki mówią, że takich monet z 1932 roku jest od 26 do 120 sztuk w całej Polsce.
Czytaj także: Masz te monety? Możesz zarobić na nich spore pieniądze
Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 miliona. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932 - czytamy w Specjalizowanym katalogu monet polskich autorstwa J. Chałupskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie z powodu tak małej liczby monet w Polsce ich wartość może sięgać nawet 100 tysięcy zł. Moneta sama w sobie jest niezwykle rzadka, więc nawet w niezbyt dobrym stanie, będzie wartą dużą sumę.
Najniższa kwota, za jaką ten okaz jest wystawiony do kupienia na aukcji to 1600 złotych. Jednak jej stan pozostawia bardzo wiele do życzenia. Natomiast najdroższe egzemplarze w idealnym stanie mogą kosztować nawet 100 tysięcy zł.
Jedną z najdroższych monet na świecie jest, dukat koronny Zygmunta III Wazy. To niezwykle rzadka moneta zaprojektowana przez medaliera Samuela Ammona. W styczniu 2018 roku, sto dukatów koronnych Zygmunta III Wazy zostało sprzedanych za rekordową sumę 2 160 000 dolarów!